Inflace v ČR vlivem statistické základny v září mírně zrychlila
10.10.2024 8:08:08Tuzemská inflace podle nás vlivem efektu srovnávací základny v září mírně zrychlila na 2,3 % y/y. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,6 % díky zlevnění pohonných hmot a potravin. Jádrová inflace podle nás zpomalila na 2,3 % y/y. Zářijová inflace v USA zřejmě klesla ze srpnových 2,5 % na 2,2 % a v případě jádrové složky pouze o desetinu na 3,1 % y/y. Na celkové inflaci se podepíšou nižší ceny pohonných hmot. Ty ale vzhledem k růstu cen ropy vlivem eskalace konfliktu na Blízkém východě mohou v říjnu mít již opačný efekt.
Dnešní den ovládnou inflační statistiky za září od nás a z USA.
Tuzemská meziroční inflace podle našeho odhadu ze srpnových 2,2 % mírně zrychlila na 2,3 % v září. V meziměsíčním vyjádření vlivem sezónního vývoje spotřebitelské ceny klesly o 0,6 %. Lehký nárůst meziroční dynamiky by měl být výsledkem nižší srovnávací základny loňského roku a zlevnění pohonných hmot o 4,5 % m/m. To by znamenalo zrychlení meziročního poklesu jejich cen z 4,2 % na 11 %. Skrze efekt srovnávací základny by ale měly opačně působit ceny energií a potravin, které v H2 23 již klesaly. I přes námi očekávaný pokles regulovaných cen o 0,4 % m/m vlivem nižších cen energií dojde v meziročním vyjádření ke zrychlení jejich růstu z 5,2 % na 6,0 % v září. Vzhledem k volatilitě cen potravin v předchozích měsících a nejednoznačným indikacím z předstihových ukazatelů je jejich zářijový vývoj spojen s velkou nejistotou. Očekáváme však, že meziměsíčně zlevnily. Rizikem je ale další nárůst, který by vedl k výraznějšímu zrychlení celkové inflace. Ta jádrová podle nás zůstala v září utlumená a o desetinu zpomalila na 2,3 % y/y, stejně tak jako její meziměsíční sezónně očištěná dynamika (na 0,1 %), a to vlivem poklesu cen položek spojených s cestovních ruchem.
Inflace v USA podle nás dosáhla 0,1 % m/m a v meziročním vyjádření zpomalila ze srpnových 2,5 % na 2,2 % v září. Vidíme ale riziko jejího výraznějšího snížení v případě meziměsíční stagnace cen. Podobně jako u nás směrem dolů bude působit zlevnění pohonných hmot o 3,7 % m/m, které ale zřejmě bude částečně kompenzovat nárůst cen potravin o 0,3 % m/m. Jádrová inflace podle nás v září zpomalila o desetinu na 0,2 % m/m a 3,1 % y/y. Klíčovou roli stále sehrává imputované nájemné, jehož růst se v průběhu roku pozvolna zmírňoval. Výjimkou byl překvapivě silný růst v lednu (0,6 % m/m) a srpnu (0,5 %). Čekáme ale pokračování příznivého trendu dezinflace v této složce, byť ten se zdá být stále pomalý a zabraňuje tak rychlému poklesu inflace ke 2 %.
Pokračující dezinflace v USA by měla být dalším ujištěním pro centrální bankéře Fedu, aby dále snižovali úrokové sazby. To by ale mělo pokračovat jen pozvolně po 25bodových krocích na dalších dvou zasedáních v letošním roce. K tomu se nyní přiklání i finanční trh poté, co překvapivě silný NFP report v minulém týdnu zmírnil obavy investorů o tamní ekonomiku.
Rozpolcená debata o 50bodovém cutu Fedu v září.
Ráno zveřejněná data zahraničního obchodu z Německa včera pozitivně překvapila, když ukázala na růst vývozu v září o 1,3 % m/m, zatímco trh očekával pokles. To souvisí s překvapivě dobrým výsledkem německého průmyslu v září, jak dokázala v úterý zveřejněná data. A to primárně díky vyšší produkci v automobilovém průmyslu, což může představovat pozitivní impuls pro tuzemské průmyslníky. Nicméně vzhledem k negativnímu sentimentu zůstává vývoj ekonomiky našeho hlavního obchodního partnera v dalších měsících vysoce nejistý.
Včerejší obchodování se neslo v poměrně klidném duchu. Na pozadí jinak prázdného makroekonomického kalendáře investoři vyhlíželi záznam z posledního zasedání Fedu, který ukázal na preferenci některých členů FOMC ohledně pouze postupného snižování sazeb. To tak více potvrdilo nynější očekávání finančního trhu ohledně snížení sazeb v úhrnu o 50 bb na zbylých dvou zasedáních v letošním roce. Kurz obchodování mohou pomoct určit ještě dnešní inflační čísla z americké ekonomiky. Americký dolar během včerejšího dne pokračoval v akumulování zisků a vůči euru posílil o 0,4 %. Na pozadí silnějšího dolaru středoevropské měny ale neměly jasný směr. Česká koruna lehce oslabila o 0,1 % ke 25,35 CZK/EUR, zatímco polský zlotý a maďarský forint mírně posílily.