Očekávání německých podnikatelů se opět zlepšila

25.01.2023 15:32:49

Důvěra německých podnikatelů v lednu čtvrtý měsíc v řadě rostla. Souhrnný ukazatel IFO se zvýšil z 88,6 b. na 90,2 b., což bylo v podstatě v souladu s tržním konsensem (90,3 b.). Nacházel se tak zhruba na úrovni června či července loňského roku. Zatímco hodnocení současné hospodářské situace se meziměsíčně nepatrně zhoršilo a zaostalo za odhady, očekávání podnikatelů pro následujícího půl roku se zlepšila oproti očekávání více. Podnikatelé v německém zpracovatelském průmyslu si sice nadále stěžují na klesající počet objednávek, který ale i přesto zůstává podle jejich hodnocení vysoký. Podnikatelé v tomto odvětví zároveň očekávají pro další měsíce růst průmyslové produkce. Výsledky lednového průzkumu IFO tak zapadají do globálního obrázku snižující se ekonomické nejistoty a zlepšujícího se výhledu pro ekonomický růst, a to v souladu s výrazným snížením cen energetických komodit na velkoobchodních trzích a pravděpodobným počátkem dezinflačního trendu. Pozitivní vliv na průmysl bude nadále mít významné odeznívání problémů s dodávkami výrobních vstupů. Německá ekonomika se podle všeho loni vyhnula recesi a letos očekáváme její mírný růst v průměru o zhruba půl procenta.

Člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek v rozhovoru pro FXstreet.cz pouze zopakoval, že současná úroveň úrokových sazeb je podle jeho názoru dostatečná ke zkrocení inflace. Podle Dědka totiž dostatečně přispívá k tlumení domácích poptávkových tlaků, což jak říká, dokládá klesající reálná spotřeba domácností či propad hypotečního trhu, a další zvýšení sazeb by podle něj již „mohlo zanechat viditelnější negativní dopady.“ Toto prohlášení je plně v souladu se zbytkem holubičí většiny bankovní rady. Podle naší prognózy zůstanou tuzemské úrokové sazby beze změny do srpna letošní roku a poté čekáme jejich postupný pokles. Více píšeme v dnes zveřejněných Ekonomických výhledech, které obsahují naši novou makroekonomickou prognózu – k dispozici zde: https://bit.ly/CEOQ123cj.

Česká koruna po včerejší pauze opět mírně posílila. Zpevnila o necelého půl procenta a atakovala hranici 23,80 CZK/EUR. O něco méně pak posílil i maďarský forint, naproti tomu kurz polského zlotého zůstal zhruba beze změny. Americký dolar si dnes vůči společné měně polepšil o zhruba 0,1 %.

Autor: Martin Gürtler