Koruna zůstává nejsilnější od loňského června

10.07.2025 16:38:28

Tuzemská inflace za červen byla podle očekávání potvrzena na 2,9 % y/y. Za jejím zvýšením z 2,4 % y/y v květnu byl především statistický efekt nízké srovnávací základny loňského roku. Stejný faktor přispěl i ke zvýšení jádrové inflace na rovná 3 % y/y. Po sezónním očištění ale meziměsíční dynamika jádrové inflace podle našeho odhadu zpomalila na 0,2 %, a dosáhla tak letos zatím nejnižší hodnoty, která byla v anualizovaném vyjádření blízko 2% cíle. Celkově podle nás v červnu tuzemská inflace již dosáhla svého letošního vrcholu a ve zbytku roku by se měla vlivem vyšší srovnávací základny druhé poloviny loňského roku, přísných měnových podmínek a zpomalení ekonomiky postupně navracet zpět k 2% cíli ČNB. Více k červnové inflace píšeme zde: https://bit.ly/CPI_Jun25_CZ.

Aktivita na finančních trzích dnes byla prázdninová. Globální datový kalendář nabídl pouze týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti z USA. Zatímco ty nové mírně poklesly lehce pod 230 tis., počet stávajících žádostí, který má týdenní zpoždění, dál postupně narůstá. To naznačuje, že napětí na americkém trhu práce se dále zmírňuje. Americký prezident bez výraznější odezvy globálních trhů pohrozil 50% cly na dovoz z Brazílie s platností od 1. srpna. Zelené bankovky k euru zpevnily o 0,3 % na 1,169 USD/EUR.

Česká koruna dnešek proti euru přečkala zhruba beze změny poblíž 24,65 CZK/EUR, což je nedaleko nejsilnějším hodnotám od loňského června. Nedávné zisky koruny proti společné evropské měně byly hnány hlavně jestřábí rétorikou ČNB, která vedla k viditelnému rozevření diferenciálu korunových a eurových tržních úrokových sazeb. Pokud by se ale ČNB v letošním roce v důsledku výše zmíněných faktorů, které by měly přispět k návratu inflace k cíli, ještě vrátila k uvolňování měnové politiky, část nedávných zisků by podle nás česká koruna mohla v následujících měsících korigovat (více zde: https://bit.ly/3ID9tMw).

Autor: Jaromír Gec