Kofola: Překoná celoroční projekce
12.02.2025 8:56:28Den zveřejnění: pondělí, 17. února 2025 v 17:00hod
Kofola zveřejní pouze vybrané provozní ukazatele (tržby a EBITDA) a pravděpodobně také projekci na rok 2025. S přispěním akvírovaných společností, zejména pivovarnické skupiny, by podle našich odhadů měl zisk EBITDA za 4Q24 vzrůst v meziročním srovnání o +103 % na 236 mil. CZK, a to při tržbách 2,6 mld. CZK (+25,5 % y/y). Z celoročního pohledu Kofola překoná své projekce jak na EBITDA, tak na celkových tržbách.
Podle poslední prezentace k výsledkům za 3Q24 rostly tržby v říjnu o +13 % y/y při objemu vyšším o +3 % y/y včetně nových akvizic. Celkové tržby za 4Q24 by měly podle našeho modelu vzrůst o +25,5 % y/y na 2,6 mld. CZK. V posledním kvartále minulého roku odhadujeme pokles cen sladidel a PET. Předpokládáme také, že porostou náklady na prodej a distribuci nebo administrativní náklady (opční program). EBITDA za 4Q24 dosáhne podle našich odhadů 236 mil. CZK. To odpovídá meziročnímu růstu o +103 %. Vysoký růst je dán akvizicemi (zejména MIXA VENDING a Pivovary CZ) a poklesem cen základních materiálů.
Překonání celoročních cílů: Kofola by podle našich odhadů měla reportovat celoroční EBITDA ve výši 1,84 mld. CZK, což odpovídá růstu o +46,9 % y/y. Celkové tržby pak odhadujeme na 11,2 mld. CZK, tedy vyšší o +29,2 % y/y. Kofola tak překoná své celoroční cíle na EBITDA ve výši 1,8 mld. CZK i tržbách, kdy čeká růst výnosů o +25 % y/y.
Návrh dividendy ze zisku roku 2024 pravděpodobně zatím nezazní. Připomínáme, že kromě standardní dividendy 13,50 CZK vyplatila Kofola vloni také zálohovou dividendu za 2024 ve výši 7,50 CZK. Vzhledem k podstatnému nárůstu hospodaření předpokládáme, že Kofola zvýší svou dividendovou politiku (zatím ročně 13,50 CZK na akcii). Odhadujeme, že Kofola vyplatí akcionářům dividendu 19,10 CZK za rok 2024.
Kofola s největší pravděpodobností zveřejní i projekce na rok 2025. V našem modelu odhadujeme, že EBITDA bude atakovat úroveň 2 mld. CZK a tržby by měly dosáhnout 11,5 mld. CZK, což odpovídá růstu o +6 % y/y.