Všude nízko, doma nejvýš

30.07.2019 14:10:00

Česká ekonomika zůstává nečekaně odolná: I přes problémy německého průmyslu vykazuje rekordní přebytky zahraničního obchodu a výroba si udržuje kladnou dynamiku. Cenový růst zůstává vysoko a příští rok ho ještě podpoří zvýšení spotřební daně.

ČNB kvůli nejistotám pozastaví zvyšování sazeb: I když statistiky v domácí ekonomice pravděpodobně ČNB ukáží, že by měla pokračovat ve zvyšování sazeb, v současném nejistém světě je bankovní rada ponechá raději nějakou dobu beze změny. 

Trvale silnější koruny se jen tak nedočkáme: V tomto roce očekáváme pouze mírné oslabení koruny zejména kvůli efektu konce roku a zhoršujícímu se úrokovému diferenciálu vůči eurozóně. Příští rok koruna oslabí nad 26 CZK/EUR. V nejbližších letech se nedočká ani podpory z titulu měnové politiky ČNB.

Výnosová křivka zůstane plochá až do konce roku 2021: Nabídka státních dluhopisů v druhé polovině roku výrazně poklesne. Poptávka však dále zůstane silná vzhledem k solidnímu výnosů tuzemských dluhopisů. Ve spojení s dalším uvolňováním měnové politiky v eurozóně to povede k dalšímu poklesu výnosů a úrokových swapů.

Autor: Jan Vejmělek,Viktor Zeisel,Jana Steckerová,Monika Junicke,František Táborský

Plný text ke stažení