Tržby v maloobchodu mírně klesly, ve službách ale naopak svižně rostly
13.03.2025 10:35:50České maloobchodní tržby bez prodejů aut v lednu korigovaly silný prosincový nárůst. V reálném vyjádření v lednu meziměsíčně poklesly o 0,5 % po prosincovém růstu o 1,3 %. Meziročně byly reálné tržby vyšší o 2,8 %, což bylo jen nepatrně pod naším odhadem (+3,1 %) avšak výrazně pod tržním konsensem (+4,2 %). Navzdory vzestupnému trendu spotřebitelské poptávky tak její vývoj z měsíce na měsíc zůstává rozkolísaný.
Klesaly hlavně tržby za prodej nepotravinářského zboží. Ty byly v lednu meziměsíčně nižší o výrazných 1,4 %. Tento segment maloobchodu zahrnuje produkty zbytnější a luxusnější povahy, jejich nižší prodeje tak mohly částečně souviset s poklesem spotřebitelského sentimentu. Ten se v posledních třech měsících setrvale snižoval pod svůj dlouhodobý průměr a v únoru se dostal na nejnižší úroveň za posledních dvanáct měsíců. Spotřebitelé se obávají především zhoršení ekonomické situace a s tím souvisejícího nárůstu nezaměstnanosti. Reálné tržby za prodej pohonných hmot a potravin v lednu naopak mírně meziměsíčně rostly, a to v prvním případě o 0,2 % a v tom druhém o 0,4 %.
Tržby v motoristickém segmentu sice rostly, šlo ale pouze o korekci předchozího poklesu. Meziměsíčně byly tyto tržby v reálném vyjádření v lednu vyšší o 1,2 %. To však v podstatě stačilo jen na kompenzaci prosincového poklesu o 1 %. Meziročně byly letošní lednové prodeje aut vyšší pouze o 1,1 %, což nadále dokládá relativně slabou poptávku v tomto segmentu maloobchodu.
Oproti předchozím měsícům domácnosti v lednu více utrácely za služby než za zboží. Reálné tržby za prodej služeb vzrostly meziměsíčně o 1,2 % po prosincovém růstu o 0,4 %. Údaje tržeb za poslední čtvrtletí loňského roku byly navíc revidovány mírně směrem vzhůru. Lednový nárůst tržeb ve službách byl přitom plošný, když se kromě jedno týkal všech sledovaných odvětví. Tržby se meziměsíčně snížily jen v činnostech v oblasti nemovitostí (-0,7 %), avšak poté, co v předešlých třech měsících svižně rostly. Nejsilnější meziměsíční nárůst byl v lednu zaznamenán v dopravě a skladování (+2,2 %) a následně v profesních, vědeckých a technických činnostech (+1,5 %), kde šlo ale o kompenzaci předchozího poklesu. V těsném závěsu pak byla odvětví informačních a komunikačních činností (+1,2 % m/m) a ubytování, stravování a pohostinství (+1,0 % m/m). V posledně zmíněném odvětví ovšem zůstává úroveň reálných tržeb hluboko pod předpandemickým únorem 2020 (-15,9 %). Proti tomu naopak stojí odvětví informačních a komunikačních činností, dopravy a skladování, a také profesních, vědeckých a technických činností, kde je úroveň tržeb oproti předpandemickému období vyšší o zhruba 10 %. Celý sektor služeb pak předpandemickou metu tržeb převyšuje o 5,8 %.
Spotřeba domácností by měla pokračovat v oživení, klesající spotřebitelský sentiment ovšem může její růst zbrzdit. Stejně jako doposud by spotřebitelské výdaje měl podpořit obnovený růst reálných mezd, který postupně přispívá k nápravě kupní síly domácností. K jejímu úplnému obnovení na předpandemickou úroveň ale nejspíše dojde až v příštím roce. V maloobchodu navíc tržby stále předpandemické úrovně nedosáhly, když letos v lednu bez prodejů aut zaostávaly o 1 % a v motoristickém segmentu dokonce o 2,9 %. I tato skutečnost by tak v kontextu obnoveného růstu reálných mezd měla přispívat k vyšším spotřebitelským výdajům. Současná nejistota spojená s uvalením cel ze strany USA, dalším průběhem války na Ukrajině i slabým vývojem tuzemského a evropského průmyslu nicméně může část domácností spíše vést k vyšším úsporám. Tyto faktory budou zřejmě stát i za výše zmíněným zhoršováním spotřebitelského sentimentu. Až další měsíce ukážou, do jaké míry se budou vyšší obavy domácností promítat ve skutečných výdajích. Záviset to bude také na tom, zdali se uvedená rizika nepromítnou v nižším růstu mezd na začátku letošního roku.