Solidní data by mohla zmírnit očekávané uvolnění měnových politik Fedu i ECB
29.10.2024 7:51:39Finanční trhy nejen v zámoří se nadále zmítají v nejistotě před nadcházejícími americkými prezidentskými volbami, které se uskuteční již příští úterý (5. listopadu). Krátkodobá očekávání ohledně dalších kroků centrálních bank ale budou v tomto týdnu ovlivňovat rovněž důležitá data. Růst americké ekonomiky v Q3 24 i říjnová data z trhu práce by podle našeho odhadu měly být stále poměrně silné. Lehce překonat tržní konsenzus by mohla také dynamika HDP v eurozóně za třetí čtvrtletí, zatímco meziroční jádrová inflace i v říjnu zůstala vlivem perzistentní dynamiky cen služeb citelně nad 2 %. Celkově by tak statistiky z tohoto týdne měly působit ve směru zmírnění trhy očekávané míry uvolnění měnových politik v USA a eurozóně. Mezičtvrtletní růst tuzemské ekonomiky naproti tomu podle nás v Q3 24 zpomalil. Přesto by měl překonat dynamiku Německa, které již od konce pandemie balancuje na hraně technické recese.
Růst tuzemské ekonomiky stále neoslňuje
V USA budou tento týden v hledáčku investorů údaje o růstu HDP v Q3 24 a říjnová data z trhu práce (NFP report). Americký HDP podle našeho odhadu v Q3 24 vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 3,4 % po 3,0 % o čtvrtletí dříve. To by bylo tempo stále výrazně převyšující potenciální růst, který pro USA odhadujeme na zhruba 2 %. V poslední době ostře sledovaná data z amerického trhu práce přispěla k zahájení cyklu uvolňování měnové politiky Fedu snížením hned o 50 bb. Následně zveřejněná data však překonala odhady, což očekávání trhů opět zchladilo. Páteční NFP report by podle nás měl ukázat, že v říjnu bylo vytvořeno 130 tis. nových pracovních míst. Na poklesu z 254 tis. v září se pravděpodobně podílela i stávka ve společnosti Boeing, jejíž dopad odhadujeme mezi 35 a 40 tis. Míra nezaměstnanosti by současně měla setrvat na 4,1 %.
HDP eurozóny v Q3 rostl i přes stagnující ekonomickou aktivitu v Německu. Ekonomický výkon v zemích platících eurem se podle našeho odhadu zvýšil o 0,3 % q/q, což je o desetinu rychlejší tempo než ve druhém čtvrtletí. V rámci struktury, která ovšem bude zveřejněna až 6. prosince, očekáváme nárůst domácí poptávky, a to jak ve složce investic, tak spotřeby domácností a vlády. To by měl částečně kompenzovat záporný příspěvek čistého vývozu vlivem vyššího dovozu. V eurozóně bude zveřejněn i předběžný odhad říjnové inflace. Ta by měla z meziročního pohledu zůstat podruhé v řadě pod 2 %, avšak oproti září zrychlit z 1,7 % y/y na 1,9 % y/y. Očekáváme, že na jejím zvýšení se podílela hlavně loňská nízká srovnávací základna cen energií. Jádrová inflace podle našeho odhadu vzhledem k nadále setrvačné dynamice cen služeb (3,8 % y/y) poklesla ve srovnání se zářím pouze o 0,1 pb na 2,6 % y/y.
Česká ekonomika podle nás v letošním třetím čtvrtletí vzrostla o 0,2 % q/q. Oproti první polovině roku, kdy si v Q1 i Q2 připsala mezičtvrtletně shodně 0,4 % by se tedy jednalo o zpomalení její dynamiky. Středeční bleskový odhad ČSÚ sice ještě nebude obsahovat strukturu HDP, my v naší prognóze nicméně očekáváme, že z výdajového pohledu mezičtvrtletně rostla spotřeba domácností i vlády, stejně jako fixní investice, což by měl naopak částečně kompenzovat záporný příspěvek čistého vývozu. Do budoucna by z hlediska výdajových složek HDP mělo být podle nás hlavním tahounem jeho růstu postupné oživení domácí poptávky. Celkově očekáváme v letošním roce růst tuzemské ekonomiky o 0,8 % a v příštím o 1,5 %. Více se dočtete v našich nových Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEO_4Q24_CZ.
Ekonomický sentiment v Evropě se v říjnu zlepšil
Německé indikátory podnikatelského sentimentu v říjnu zaznamenaly překvapivě výrazný nárůst. Platí to jak pro PMI, tak Ifo index. Nadále však setrvaly na poměrně nízkých úrovních. Obecně podle nás k postupnému odrazu nálady v německé ekonomice ode dna přispívá mimo jiné uvolňování měnové politiky ECB a očekávaný fiskální stimul v Číně, která je nejvýznamnějším obchodním partnerem Německa. Lehce pod 50 body, tedy v pásmu kontrakce, v říjnu zůstal také PMI za celou eurozónu (49,7 b.). Pesimismus PMI indikátorů je ale z našeho pohledu přehnaný. Neočekáváme, že by ekonomika eurozóny upadla do recese, naopak v příštím roce podle nás její HDP vzroste o 1 %. Napomoct by k tomu mělo oživení spotřeby domácností podpořené solidní dynamikou disponibilních příjmů a pokles míry úspor ze zvýšených úrovní.
Důvěra tuzemských spotřebitelů se v říjnu zvýšila nad dlouhodobý průměr. Ke zlepšení spotřebitelského sentimentu z 97,9 b. v září na 100,7 b. přispělo především lepší hodnocení ekonomické i finanční situace v následujícím roce. Celkovou důvěru v ekonomiku však poblíž zářijových hodnot udrželo naopak meziměsíční zhoršení nálady v odvětvích obchodu a služeb. Zlepšení sentimentu domácností je určitým příslibem pro pokračující nárůst spotřeby domácností.
Americký dolar podpořený nárůstem dolarových výnosů nejprve v první polovině minulého týdne posílil, část zisků ale do konce týdne odevzdal. Data z americké ekonomiky byla opět poměrně silná, když odhady v pozitivním smyslu překonal říjnový PMI, nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti i v pátek zveřejněné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za září. Celkově zelené bankovky v páru s eurem skončily mezitýdenně silnější o 0,6 % na 1,08 USD/EUR.
Česká koruna minulý týden k euru oslabila k 25,30 CZK/EUR. Měny rozvíjejících se trhů se v posledních týdnech dostaly pod tlak v souvislosti s narůstající nervozitou na trzích před prezidentskými volbami v USA a zvýšeným napětím na Blízkém východě. Před oslabením korunu vůči euru z našeho pohledu pomáhá ochránit rozšířený úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými tržními úrokovými sazbami. V příštím roce by k jejímu posílení mělo přispět hlavně ekonomické oživení a rovněž vývoj na globálních trzích, kde očekáváme určitý odklon od dolarových aktiv směrem k těm více rizikovým.