Prázdný kalendář slibuje poklidný obchodní den

21.05.2025 7:50:03

Světový i domácí kalendář je dnes prázdný. Vzhledem k dosaženým dohodám by klid mohl panovat i na celní frontě. Evropská centrální banka dnes zveřejní revizi Zprávy o finanční stabilitě. Žádné převratné informace od ní ale nečekáme. Šéfka ECB Lagardeová vystoupí na meetingu centrálních bankéřů a ministrů financí ze zemí G7.

Šéfka ECB vystoupí na setkání představitelů států G7 

Světový kalendář dnes zeje prázdnotou, a tak se pozornost bude upínat k projevům centrálních bankéřů či novým zprávám z celní fronty. Šéfka ECB Lagardeová se zúčastní setkání centrálních bankéřů a ministrů financí ze zemí G7. Několik zástupců ECB se již vyjádřilo ve prospěch červnového snížení úrokových sazeb. Důvodem je inflace, která v nadcházejících měsících spadne pod 2% cíl Evropské centrální banky. Finanční trhy poté, co bylo dosaženo obchodní dohody mezi Čínou a Spojenými státy, zredukovaly počet očekávaných snížení úrokových sazeb pro letošní rok z původních třech na současné dvě. Náš odhad doposud počítal s dalším snížením úrokových sazeb právě na červnovém zasedání. Vzhledem k dosaženým celním ústupkům a poměrně solidním datům z reálné ekonomiky však vzrostla pravděpodobnost, že si ECB dá s uvolňováním měnových podmínek v červnu pauzu.

Obchodování dnes bylo poklidné

Světový kalendář toho včera mnoho nenabízel. Zveřejněna byla spotřebitelská důvěra v eurozóně. Ta v květnu stoupla z -16,6 bodu na -15,2 bodu, na což společná evropská měna reagovala mírným posílením. V celodenní statistice skončila o 0,2 % silnější (na 1,126 USD/EUR).      

V Česku byl zveřejněn vývoj cen průmyslových výrobců. Jejich meziroční pokles v dubnu zrychlil z -0,3 % na -1,3 %. To bylo o něco více, než očekávala naše prognóza (-1,1 %) i tržní konsensus (-1,0 %). K urychlení tempa poklesu došlo také v meziměsíčním vyjádření, a to z březnových -0,3 % na dubnových -0,8 %. Vliv na to měly snižující se ceny energií včele s levnější ropou, jejíž dovoz navíc zlevňoval silnější kurz koruny vůči dolaru. Elektřina pak meziměsíčně zlevnila o 4 %. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/4mpYkOD.

Kurz koruny se pohyboval v úzkém pásmu 24,87-24,93 CZK/EUR. Výraznější pohyby se nekonaly ani u ostatních regionálních měn. Kurz polského zlotého se držel u hladiny 4,25 PLN/EUR, zatímco kurz maďarského forintu se pohyboval v pásmu 402,0-402,8 HUF/EUR. 

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení