Akcie energetických společností jednoznačným vítězem

17.09.2019 8:26:00

Hlavní události

Dnes bez podstatných firemních zpráv.

Evropské akcie vstoupí do dnešního obchodování mírným poklesem.

Nejzajímavějším makroekonomickým číslem v Evropě bude průzkum společnosti ZEW mezi analytiky a ekonomy ohledně stavu německé ekonomiky. Ve Spojených státech budou k dispozici nová data o průmyslové výrobě a dlouhodobých kapitálových tocích.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie zaznamenaly velmi podobný vývoj jako evropská seance. Index S&P 500 klesl o zhruba třetinu procenta, když nejvíce se obchodníci zbavovali akcií cyklických společností. Není tak divu, že nejztrátovějšími odvětvími byli těžaři a zpracovatelé komodit (-1,6 %) nebo prodejci spotřebního zboží (-1,3 %). Naproti tomu nejziskovějším sektorem byly energetické firmy (+3,3 %), které reagovaly na skokový nárůst cen ropy. Ty od pátečního závěrečného kurzu vylétly o 14 % výše, a zatím se zdá, že ani nepomohly informace ohledně toho, že by Spojené státy mohly uvolnit část svých strategických ropných rezerv.

V asijsko-pacifickém regionu byla patrná tendence akcie spíše vyprodávat. Nejhlubší ztráty zaznamenávají ke konci seance čínské indexy, když šanghajská burza padá o 1,6 % a šenčenská přichází dokonce o 2,2 %. V červeném se nacházejí i akcie obchodované v Indii, které nejvíce sužuje nepříliš optimistický výhled na tamní ekonomiku. Naproti tomu v mírných ziscích se nachází japonský Topix (+0,2 %), kde hlavní roli sehrávají akcie energetických společností. Daří se i jihokorejskému Kosdaqu (+0,8 %) či australskému indexu S&P/ASX 200 (+0,1 %).

Autor: Miroslav Frayer

Plný text ke stažení