Bráníme se statečně

30.10.2019 15:39:00

Odolnost české ekonomiky má své meze: Prozatím byla česká ekonomika vůči slabosti hlavních obchodních partnerů velmi odolná, ale je pouze otázkou času, než se zhoršení vnějšího prostředí projeví v české ekonomice silněji. Přesto by zpomalení české ekonomiky mělo být pozvolné.

ČNB bude se změnou sazeb váhat, ale nakonec zvolí stabilitu: Zhoršené vnější prostředí bude argumentem, proč centrální banka nezvýší sazby. Silná domácí poptávka, růst mezd, vyšší inflace a slabší koruna budou důvody, proč naopak sazby nesníží.  

Koruna zůstává pod vlivem zahraničního sentimentu: Do konce roku očekáváme opětovné mírné oslabení koruny. Příští rok koruna oslabí nad 26 CZK/EUR kvůli zhoršení ekonomické situace doma i v zahraničí. To podpoří i zhoršující se úrokový diferenciál vůči eurozóně a pokles atraktivity v očích investorů. V rámci regionu však zůstane lídrem i díky rétorice ČNB.

Výnosová křivka zůstane i nadále plochá, růst výnosů očekáváme až v roce 2021: Očekáváme, že dluhopisové výnosy i sazby peněžního trhu do konce roku opět poklesnou a v příštím roce dosáhnou svého dna. Relativně stále vysoký výnosy, nízké riziko a vysoký rating podpoří už tak vysokou poptávku po tuzemských dluhopisech v době rostoucí nejistoty.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,František Táborský,Michal Brožka

Plný text ke stažení