Philip Morris ČR: Za H1 2020 lepší tržby, pandemie zasáhla ziskovost

30.09.2020 11:42:22

Výsledky hospodaření: Reportovaná čísla společnosti Philip Morris ČR za první polovinu toho roku vzrostla na úrovni tržeb. Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH meziročně vzrostly o 4,7 % na 8,6 mld. CZK. Pozitivně se projevil silný růst prodejů zahřívaných produktů. Provozní a čistý zisk nicméně klesl o 12,8 % a 14,2 % a dosáhl 2,2 mld. CZK, respektive 1,7 mld. CZK. Důvodem poklesu jsou zejména vyšší distribuční náklady. To souvisí s pandemií COVID-19, která má na výsledky negativní vliv.

Hlavní trendy a fakta: (1) Pololetní tržby vykázaly růst v meziročním srovnání o 4,7 % na 8,6 mld. CZK. Za tímto růstem je vidět pozitivní příspěvek prodejů tabákových náplní HEETS a zařízení IQOS ve výši 1,3 mld. CZK. Pozitivní vliv měl také příznivý vývoj cen cigaret v obou zemích (ČR a SR) odrážející zvýšení prodejních cen(0,3 mld. CZK). Negativní jsou nižší prodeje portfolia tabákových výrobků(0,5 mld. CZK), které byly ale částečně nahrazeny prodejem HEETS. (2) Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných produktů se v České republice za první pololetí meziročně snížil o 11,5 % zejména kvůli propadu prodejů v pohraničí. Celkový tržní podíl PMČR v ČR vzrostl na 44,4 % (40,9 % v H1 2019) zejména v důsledku růstu podílu HEETS. Samotný tržní podíl cigaret klesl o 0,6 procentního bodu na 34,9 % zatímco HEETS předvedly růst o 4,1 procentního bodu na 9,5 %. (3) Na Slovensku za první pololetí meziročně klesl tržní podíl cigaret z 51,5 % na 49,0 %, zatímco náplně HEETS zaznamenaly výrazný nárůst tržního podílu z 6,3 % na 9,0 %. (4) Provozní zisk klesl meziročně o 12,9 % na 2,2 mld. CZK a čistý zisk oslabil o 14,2 % na 1,7 mld. CZK. Pololetní čistý zisk na jednu akcii je 632 CZK, to naznačuje celoroční dividendový výnos kolem vysokých 10 %.

Nižší ziskovost je dána nižšími prodeji cigaret a vyššími náklady na distribuci. Dalším důvodem jsou nižší marže ze zahřívaných náplní, kde společnost figuruje pouze jako distributor a nevyrábí je tak jako běžné cigarety.

Potenciální dopad na předpovědi, cílovou cenu a doporučení: Zveřejněné výsledky hospodaření vzrostly meziročně jen na úrovni tržeb. Pozitivní je slušný růst zahřívaných výrobků HEETS a technologie IQOS.

Zapracujeme zveřejněné výsledky do našeho modelu a v nejbližší době zveřejníme novou cílovou cenu a doporučení. Stávající cílovou cenu i doporučení dáváme do revize.  

Rizika: Přísnější regulace kouření a razantnější zvyšování spotřebních daní považujeme aktuálně za největší rizika, která by se projevila na výsledcích i ocenění firmy negativně.

Očekávané události: Společnost zveřejnuje jen pololetní výsledky. Oznámení hospodářských výsledků za celý rok 2020 očekáváme ke konci března 2021.
Autor: Bohumil Trampota

Plný text ke stažení