Kofola: Výsledky lehce nad odhady, potvrzený cíl, výhled na silné letní měsíce

02.06.2021 9:05:37

Kofola reportovala včera po zavření trhu kvartální čísla za Q1 21. Celé první čtvrtletí bylo negativně ovlivněno restrikcemi, které zasáhly zejména Gastro segment a řetězec UGO, zatímco vloni to byl až samotný konec kvartálu.  Dosažené výsledky jsou nicméně nad tržním konsensem i naším očekáváním. Kofola potvrdila celoroční cíle.

Výsledky hospodaření: Kofola dosáhla v prvním čtvrtletí celkových tržeb 1 155 mil. CZK, což představuje meziroční pokles o 10,4 %. Tato čísla již zahrnují loňské akvizice Ondrášovky a Korunní.  Bez těchto akvizic by byl vykázán pokles o 19,0 % y/y. Rozhodujícím sektorem, který přispěl do tržeb nejvíce, je ČeskoSlovensko (836 mil. CZK, -6,4 % y/y). Na výnosech podílí více než 72 %. Adriatický region dodal do tržeb 18 % a Fresh&Herbs 10 %. Všechny tři sektory meziročně klesly (-6,4 %, -8,3 %, -34,3 %). Co se týká nákladů, tak ty provozní klesly o 16,6 % y/y. Nižší jsou zejména personální, marketingové a administrativní náklady. EBITDA činila 91 mil. CZK(-23,4 % y/y). Marže klesla o 1,3 pb na 7,9 %. Čistá ztráta dosáhla 106 mil. CZKproti -3,9 mil. CZK za stejné období loňského roku.  Za velkým rozdílem jsou skutečnosti uvedené výše a zisk z FX, který byl vloni +66,3 mil. CZK.

Zadluženost je 4,1x proti 3,7x (čistý dluh / EBITDA) na konci roku 2020.

Projekce vedení Kofoly pro tento rok jsou beze změny. EBITDA by měla dosáhnout 1,03-1,15 mil. CZK(náš odhad 1,035 mil. CZK). Výsledek za Q1 21 tvoří 7,9-8,8 % celoročního cíle (loni 11,7 %). Připomínáme, že začátek roku je ze sezónního hlediska nejslabšía má tedy na celoroční výsledky nejmenší vliv. Pozitivní je ale výhled na další měsíce. Kofola uvedla, že tržby v dubnu vzrostly meziročně o 11 % a v květnu o 23 %.Navíc nyní dochází k rozvolňování a čekají nás silné letní měsíce, které by mohly slabýzačátek roku aspoň částečně kompenzovat.   

Dividendová politikabude aktualizována na valné hromadě, která se bude konat ve Q3 21.  To již bylo avizováno a není to překvapení. Podle stávající dividendové politiky by měla Kofola vyplácet minimálně 60 % čistého zisku. Většinou vyplácela více, nicméně uvidíme, jak se na situaci podepíše krizové období a také vyšší zadlužení. 

Potenciální dopad na předpovědi, cílovou cenu a doporučení: Kofola zveřejnila výsledky, které jsou mírně nad našimi očekáváními, ale absolutní rozdíl je malý. Naše projekce pro tento rok jsou v rámci očekávání samotné Kofoly. Ponecháváme naše doporučení a cílovou cenu beze změny.

Očekávané události: Další informace budou zveřejněny na konferenčním hovoru, který se koná ve čtvrtek 3. června v 9:30 hod CET.
Autor: Bohumil Trampota

Plný text ke stažení