Pátek, ani výkon za celý týden, investory nepotěšil

24.07.2020 16:53:29

V první polovině tohoto týdne akciové trhy posilovaly podpořeny pozitivními zprávami o vývoji vakcíny a dohodou představitelů EU o fondu obnovy. Ve zbytku týdne naopak zisky mizely. Kromě zpráv o šíření koronaviru se na scéně opět objevily napjaté vztahy mezi USA a Čínou. To vyvrcholilo různými obviněními a zavíráním konzulátů na obou stranách.  

Probíhající výsledková sezóna je pozitivní. Aspoň co se srovnání s očekáváním trhu týká. Většina společností reportovanými výsledky odhady pokořila, a to jak na tržbách, tak na čistém zisku. Nicméně pohled na meziroční srovnání tak veselý není. Nižší jsou oba sledované ukazatele.

 

 

Pražská burza 

 

Kromě malého růstu v pondělí pražská burza po zbytek týdne ztrácela. Po třech týdenních růstech tak za celý týden zaznamená pokles.

 

Pohled na týdenní výkon jednotlivých společností není radostný. Všechny v týdenním hodnocení oslabily.

Po pěti růstových týdnech cena akcií Avastu (-4,4 % t/t) ztratila, když investoři přistoupili k vybírání zisků. Velké banky Erste Group (-5,1 % t/t)  a Komerční banka (-4,3 % t/t) patřily bohužel k největším opozdilcům. ČEZ odevzdal za týden 2,5 % a operátor O2 CR, optikou ostatních výkonů, oslabil jen o 0,9 % t/t. Pouze Philip Morris ČR skončil týden prakticky na nule (-0,1 % t/t).

 

V? pátek byla v Praze nálada, která má daleko k optimistické. Hlavní index ztratil 2 %, což je podobné jako ostatní evropské indexy. Podstatně slabší index již otevřel a doháněl tak čtvrteční pokles v USA, který odrážel napětí mezi USA a Čínou. Během dne se obchodoval do strany a menší výprodej udeřil opět těsně před koncem seance. Všechny společnosti obchodované v Praze oslabily. Pouze Philip Morris ČR (+0,0 %) dokázal čelit prodejnímu tlaku a skončil beze změny. Na pomyslném dně dnes skončil Avast (-3,5 %) a korigoval tak nedávné zisky.

Finanční instituce Erste Group (1,6 %), VIG (-1,9 %) a Komerční banka (-3,2 %) moc nepomohly a stahovaly burzu do mínusu. Obchodovaly se stejně jako ostatní evropské finanční domy.   

 

  

Světové indexy  

 

USA 

                 

Hlavní americké indexy otevřely v pátek v mínusu. Nicméně hned od začátku korigovaly „otvírací“ pokles. Jak to v pátek dopadne se dozvíme později večer.

 

Podobně jako u ostatních indexů, zaznamenají i burzy v USA, s největší pravděpodobností týdenní pokles. Naruší tak třítýdenní růst. Nejhůře na tom jsou tento týden technologické akcie (index NASDAQ). Investoři realizují zisky po týdnech slušného růstu.

 

Účet za celý týden bude v případě širokopásmového indexu S&P500 a průmyslového Dow Jones několik desetin v mínusu. U technologického NASDAQu by měla být ztráta kolem 1,5 % t/t.

 

 

Evropa 

 

V?pátek bylo v Evropě rudo. Snad všechny indexy oslabovaly. Většina segmentů padala, zejména IT, zdravotnictví a společnosti ze spotřebního odvětví. Krátce před koncem obchodování odepisuje index STOXX Europe 600 1,7 %.

Právě páteční oslabení stlačilo indexy do týdenního poklesu. Stejně jako v Praze je to první týdenní pokles po třech růstových týdnech.

 

Příští týden bude pokračovat výsledková sezonaza druhý kvartál a to jak v zámoří, tak na starém kontinentě. Rozjede se naplno a můžeme se těšit na opravdu velké množství kvartálních čísel a to od velkých koncernů z různých sektorů.

 

Autor: Bohumil Trampota