Devizovému trhu v závěru týdne došel dech

22.05.2020 15:28:10

Finanční trhy byly tento týden v dobrém rozmaru. Hned z kraje týdne jim krev do žil vlila zpráva o slibném vývoji vakcíny proti covid-19 americkou biotechnologickou firmou Moderna. Potěšila i dohoda Německa a Francie o fondu na podporu ekonomiky ve výši 500 mld. EUR. Dobré zprávy pak přinášela i zveřejňovaná data. Německý květnový ZEW index překvapil ve složce očekávání nejvyšší hodnotu za posledních pět let. Mírný nárůst předvedla i květnová spotřebitelská důvěra v eurozóně, přestože finanční trhy očekávaly její další volný pád. Vzpamatovaly se i květnové indexy PMI v eurozóně. Německý průmyslový PMI sice mírně zklamal, Francie ale naopak překvapila jak ve službách, tak v průmyslu. Celkově se tyto ukazatele důvěry vrátily zhruba na své březnové úrovně. Souhrn všech těchto příznivých faktorů se pak odrazil na kurzu společné evropské měny. Ta za první čtyři dny týdne posílila o 2 % a posunula se z pondělních 1,081 USD/EUR až na 1,101 USD/EUR. V závěru týdne jí však již došel dech, otočila kormidlo a o 0,4 % oslabila na 1,090 USD/EUR.

Z optimismu na světových finančních trzích a z posilování eura vůči dolaru těžily i regionální měny. Stejně jako společná evropské měna si největší zisky připisovaly od pondělí do čtvrtka. Koruna začínala tento týden na hladině 27,70 CZK/EUR. Ve čtvrtek to bylo již o 60 haléřů méně. Stejně jako euru, ani jí ale síly nevydržely a v závěru týdne již začala ztrácet (v pátek 0,7 % na 27,30 CZK/EUR). Z domácích dat byly zveřejněny ceny průmyslových výrobců. Ty v dubnu klesly meziročně o 0,8 %, meziměsíčně pak o 0,5 %. Za klesajícími cenami stála především výrazně nižší cena ropy na světových trzích. Více jsme se vývoji cen průmyslových výrobců věnovali zde https://bit.ly/3cPoGp7. Z centrálních bankéřů tento týden vystoupil Marek Mora, Vojtěch Benda a Jiří Rusnok. Jiří Rusnok se v rozhovoru pro Ekonomický magazín vyjádřil ve smyslu, že použití záporných sazeb nelze z teoretického repertoáru nástrojů ČNB vyloučit, v našich podmínkách si jej ale dovede představit jen obtížně. V podobném duchu se vyjadřoval i Vojtěch Benda.  

Na zelené vlně se tento týden vezl i polský zlotý a maďarský forint. I jim ale síly vydržely pouze do čtvrtka a během pátečního obchodování už obě měny ztrácely. I tak ale maďarský forint v celotýdenním srovnání skončil o 1,6 % silnější (na 349,4 HUF/EUR) a polský zlotý o 1 % na 4,519 PLN/EUR.

Autor: Jana Steckerová