ECB bude dnes pokračovat se snižováním úrokových sazeb

17.10.2024 7:51:00

ECB by dnes měla pokračovat se snižováním úrokových sazeb o 25 bb. Přispět by k tomu měl zářijový pokles inflace pod 2 % y/y, který by dnes měl potvrdit finální odhad Eurostatu, stejně tak i slabý výkon evropské ekonomiky. V USA budou zveřejněny zářijové statistiky průmyslové produkce a maloobchodních tržeb. Tržby by měly najít podporu hlavně ve vyšších prodejích aut. Jako každý čtvrtek, tak i dnes budou v USA na pořadu dne týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Maloobchodní tržby v USA rostly díky vyšším prodejům aut

Evropská centrální banka na svém dnešním zasedání s největší pravděpodobností sníží úrokové sazby o dalších 25 bb a ta depozitní by tak měla klesnout na 3,25 %. Inflace v eurozóně zpomalila výrazněji, než ECB předpokládala, přičemž v příštím roce se podle naší prognózy bude držet pod jejím dvouprocentním cílem. Data z reálné ekonomiky přinášela spíše zklamání, a tak obavy ze zpomalení hospodářského růstu nyní budou zřejmě nosným tématem. Zároveň ale ECB nebude mít k dispozici novou prognózu ani údaje o vývoji mezd ve třetím čtvrtletím, a tak nepředpokládáme, že by vyslala jasný signál ohledně jejích dalších kroků. Náš odhad počítá se snižováním úrokových sazeb o dalších 25 bb v prosinci, březnu a červnu. Tím by se depozitní sazba měla dostat na svou neutrální úroveň, kterou odhadujeme na 2,5 %. Více jsme k tomuto tématu psali zde: https://bit.ly/3YnvJ2z.

Zářijový růst amerických maloobchodních tržeb táhly hlavně prodeje aut. Celkové nominální tržby se podle našeho odhadu zvýšily meziměsíčně o 0,2 % po srpnovém růstu o 0,1 %. Prodejům aut se podle dat jejich výrobců v září dařilo. V případě tržeb bez prodejů aut odhadujeme pouze meziměsíční stagnaci. Za tou však pravděpodobně stál především výrazný pokles cen pohonných hmot o 4 % m/m, který zároveň vedl k nižší hodnotě jejích prodejů. Celkově pro září nečekáme, že maloobchod vykáže silný výsledek. Vliv na to může mít i skutečnost, že v předchozích měsících byla dynamika maloobchodních tržeb v USA podle nás silnější, než by odpovídalo vývoji příjmů domácností a spotřebitelského sentimentu.

Tlaky na růst cen zůstávají v tuzemském průmyslu utlumené

Vývoj cen v tuzemském výrobním sektoru zůstává utlumený, což může souviset se stále slabou poptávkou po průmyslovém zboží. Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců v září klesly o 0,2 % a jejich meziroční růst zpomalil z 1,1 % na 0,6 %. To bylo mírně pod tržním konsensem, který očekával +0,7 % y/y. Na meziměsíčním poklesu se podílelo zlevnění ropy a uhlí, které bylo kompenzováno vyššími cenami elektřiny. Ty v září vzrostly o 1,2 % m/m, což následovalo po srpnovém poklesu o 0,9 %. I v samotném zpracovatelském průmyslu však ceny nadále klesaly. V září byly v průměru nižší o 0,5 % po srpnovém poklesu o 0,4 %. Přispěla k tomu hlavně výroba základních kovů (-0,5 % m/m) a motorových vozidel (-0,4 % m/m). Mírnějším tempem (-0,1 % m/m) se ceny snižovaly také ve strojírenském a elektrotechnickém průmyslu. Ceny se naopak meziměsíčně zvýšily v případě výroby dřeva (+0,9 %), papíru (+0,7 %), textilií (+0,6 %), oděvů (+0,3 %), nápojů (+0,3 %) a stejně tak i potravin (+0,1 %). Na poslední zmíněné mohl působit i růst cen zemědělských výrobců. Ten v září dosáhl 2,1 % m/m po srpnovém poklesu o 1,4 %. Vliv na to měl především růst cen v rostlinné výrobě (+4,9 % m/m), zatímco ten v živočišné výrobě byl jen nepatrný (+0,2 % m/m). V meziročním vyjádření se opět zmírnilo tempo poklesu cen zemědělských výrobců, a to z -0,5 % na -0,2 %. V tomto směru však působil i odeznívající efekt vyšší srovnávací základny.

Obchodování na globálních devizových trzích bylo včera klidné, když postrádalo kurzotvorné impulsy. Z globálního úhlu pohledu byl totiž makroekonomický kalendář prázdný. Hlavní měnový pár eura k americkému dolaru tak zůstal v podstatě beze změny. Všechny tři měny středoevropského regionu i tak vůči společné evropské měně oslabily, a to o shodných zhruba 0,2 %. Kurz tuzemské měny se tak přiblížil hranici 25,30 CZK/EUR. S ohledem na prázdný kalendář a absenci nových informací geopolitického charakteru lze předpokládat, že šlo spíše o kurzové pohyby technického charakteru.

Autor: Martin Gürtler

Plný text ke stažení