Koruna byla vůči euru tento týden silná a stabilní

09.05.2025 16:16:46

Kurz koruny vůči euru byl ve výsledku v tomto týdnu stabilní. Koruna se držela relativně silná v blízkosti hladiny 24,90 CZK/EUR. Z ekonomiky jsme se tento týden dočkali relativně robustních dat z reálné ekonomiky a nečekaného poklesu meziroční dubnové inflace pod cíl centrální banky. Zatímco ještě v březnu e nacházela na 2,7 %, předběžný odhad pro duben ukázal na pouhých 1,8 %. Hlavním zdrojem odchylky od naší prognózy byl vývoj cen potravin (včetně všech nápojů a tabáku). Jádrová inflace pravděpodobně setrvala poblíž úrovní z předchozích měsíců (2,4-2,5 % y/y). Podrobnější strukturu přinesou až finální data, která budou zveřejněna příští týden. Podobněji jsme předběžná dubnová inflační čísla komentovali zde https://bit.ly/4m2e8qP.

Březen přinesl silná data z tuzemské reálné ekonomiky, kde byl zřetelný již zmiňovaný efekt předzásobení. Průmyslová produkce pokračovala i v březnu solidním růstem, který předčil naše i tržní očekávání. Kromě výroby automobilů, která v březnu meziměsíčně poklesla, rostla produkce ve většině segmentů zpracovatelského průmyslu. Právě zde se zřejmě odráží snaha amerických firem předzásobit se. Ta byla patrná i na výsledku zahraničního obchodu, jehož přebytek opět přesáhl třicet miliard korun. Svými výsledky potěšil i stavební sektor. Z pohledu úrovně se jeho produkce v březnu dostala na nejvyšší hodnoty za poslední tři roky. Podrobněji k úspěšnému závěru prvního kvartálu roku z pohledu reálné ekonomiky v komentáři, který je dostupný zde: https://bit.ly/43js3RU. Povzbudivá ale nebyla jenom produkční strana české ekonomiky, ale i ta poptávková, jak ukázala březnová data z maloobchodních tržeb. Maloobchodní tržby bez prodejů motorových vozidel si meziměsíčně po sezónním očištění polepšily o 0,6 %, což bylo plně v souladu s naším předpokladem. Z meziročního pohledu to znamená, že rostly tempem 3,4 % po 3,8 % v únoru. Podrobněji zde https://bit.ly/4jOX06o.

Česká národní banka na svém středečním zasedání snížila úrokové sazby o 25 bb. 2týdenní repo sazba tak činí 3,50 %. Krok centrálních bankéřů, pro který jich hlasovalo šest (jeden byl pro stabilitu sazeb), byl v souladu s naší prognózou (viz https://bit.ly/CEO_2Q25_CZ), tržním zaceněním i analytickým konsensem (podle agentury Bloomberg 20 ekonomů z celkových 25 očekávalo snížení sazeb; pět jich čekalo, že se sazby nezmění). Guvernér Michl na tiskové konferenci tradičně vystoupil s jestřábí rétorikou při současném snížení sazeb. Prostor pro další pokles sazeb je podle něj omezený a bude záležet na vyhodnocování nově příchozích dat. My se v naší (výše zmíněné) prognóze přikláníme k názoru, že další postupné uvolňování měnové politiky tempem snížení o 25 bb za kvartál ještě uvidíme a klíčová sazba ČNB se na koci roku bude nacházet na terminální úrovni 3 %. Důvodem je zejména námi očekávaná mírná recese české ekonomiky ve druhé polovině roku kvůli obchodním válkám. Podrobněji jsme středeční zasedání komentovali zde: https://bit.ly/CNB_May25_CZ.

Autor: Jan Vejmělek