Celková i jádrová inflace v červnu na 2,5 % y/y

10.07.2024 7:32:23

V tuzemsku je dnes na programu zveřejnění červnové inflace, která podle našeho odhadu v meziročním vyjádření poklesla z květnových 2,6 % na 2,5 %. Jádrová inflace by pak měla zůstat oproti předchozímu měsíci beze změny rovněž na 2,5 % y/y, a to v důsledku nadále zvýšené dynamiky cen služeb. Obchodování na globálních finančních trzích by dnes mohla ovlivnit vyjádření centrálních bankéřů.

Inflaci v ČR drží nad cílem zvýšená dynamika cen služeb

Odhadujeme, že tuzemská meziroční inflace v červnu dále zvolnila na 2,5 % po květnových 2,6 %. Rizika jsou přitom podle nás vychýlena ve směru výraznějšího poklesu na 2,4 % y/y. Meziměsíčně pak podle nás spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 0,2 %. Tempo meziměsíčního poklesu cen pohonných hmot podle našeho odhadu v červnu zrychlilo z -1,8 % na -3,8 %. V meziročním vyjádření však byly ceny pohonných hmot pravděpodobně stále vyšší o 4,9 %. Předstihové indikátory ukazují na červnové meziměsíční zdražení potravin. Přesto by ceny potravin měly v meziročním srovnání zůstat zhruba beze změny. Regulované ceny budou pravděpodobně odrážet probíhající zlevňování energií, když se do cen elektřiny a plynu pro domácnosti začínají promítat nižší ceny na velkoobchodních trzích. Očekáváme, že jádrová inflace zůstane beze změny 2,5 % y/y, a to v důsledku stále zvýšené inflace ve službách (ta v květnu dosáhla 5,3 % y/y). V meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření pak předpokládáme částečnou korekci na +0,18 % poté, co dynamika jádrových cen v květnu překvapivě prudce zpomalila z 0,22 % na 0,14 % m/m. Pro zbytek roku očekáváme, že celková i jádrová inflace zůstanou v horní polovině tolerančního pásma ČNB, tj. v rozmezí 2-3 % y/y.

Koruna poprvé od dubna nad 25,20 CZK/EUR

Podíl nezaměstnaných osob v ČR zůstává nízko. V červnu v souladu s tržním konsenzem stagnoval na květnových 3,6 %. Po očištění o sezónní výkyvy se nacházel na 3,8 %, poblíž kterých se drží již tři měsíce v řadě. Od začátku roku je sice patrný lehký nárůst podílu nezaměstnaných osob, a tedy i velmi mírné ochlazování tuzemského trhu práce. Z historického pohledu jsou ovšem současné úrovně stále velmi nízko, a svědčí tak o jeho přetrvávající napjatosti. Trh práce, respektive mzdový růst, proto nechybí mezi proinflačními riziky, která pravidelně zmiňuje ČNB.

Koruna se včera poprvé od dubna dostala nad hladinu 25,20 CZK/EUR. Její oslabování za poslední měsíc bylo podle nás nejprve spojeno s korekcí předchozího nadměrného posílení. Další tlak na depreciaci pak následoval po červnovém zasedání ČNB, na kterém bankovní rada snížila sazby o 50 bb, což nebylo trhy plně zaceněno. Diferenciál tržních úrokových sazeb se od té doby přivírá, což přispělo k dalšímu oslabení koruny až na současné úrovně. Vzhledem k tomu, že aktuálně trhy zaceňují další kroky ČNB zhruba v souladu s naším očekáváním (repo sazba na 4 % do konce roku a dosažení neutrálních 3,5 % v Q1 25), mnoho prostoru pro pokračování trendu oslabování koruny již nevidíme.  Očekávané vystoupení šéfa Fedu J. Powella před americkým Senátem včera nepřineslo žádné indikace ohledně načasování prvního snížení sazeb. Powell však zmínil rostoucí přesvědčení o ochlazování tamního trhu práce. Reakce trhů byla minimální, nadále je tak zaceněna zhruba 70% pravděpodobnost 25bodového „cutu“ v září.

Autor: Jaromír Gec

Plný text ke stažení