Růst cen je trochu rychlejší, než se čekalo

14.02.2020 10:20:38

Inflace v lednu vzrostla na 3,6 %. To bylo nad všemi odhady. Inflaci táhnou výš ceny potravin, bydlení, tabáku a alkoholu. V nejbližších měsících inflace ještě mírně zrychlí, ale od druhého čtvrtletí bude ustupovat. Odpovědí ČNB bude stabilita úrokových sazeb na současné úrovni.

Spotřebitelské ceny na začátku roku vzrostly v průměru o 1,5 % a meziroční míra inflace poskočila na 3,6 %. To je 0,2 procentního bodu nad naším odhadem, 0,3 nad odhadem ČNB a celých 0,4 procentního bodu nad očekáváním trhu. Inflace je nejvýše od března roku 2012.

Inflaci v lednu táhly vzhůru především ceny potravin a ceny energií. V cenách alkoholických nápojů a tabáku se již nyní částečně projevilo zvýšení spotřební daně, které v dalších měsících bude tyto ceny zvyšovat ještě výš. Jádrová inflace bez cen potravin a energií vzrostla dle našich odhadů na 2,7 %, což je mírně rychlejší než jsme čekali (náš odhad 2,4 %). Ceny nájemného vzrostly meziměsíčně o 1,3 % a jejich meziroční zvyšování činí 4,2 %. V meziročním srovnání nevíce inflaci táhnou ceny související s bydlením a potraviny.

Pro letošní rok čekáme inflaci v průměru 3,0 %. Vývoj cen na začátku roku je rizikem ve prospěch ještě mírně vyšší inflace v tomto roce. Nicméně stále platí, že cenové nárůsty se odehrají v prvním čtvrtletí, a poté by zvyšování spotřebitelských cen mělo začít citelně ustupovat.

Výkon ekonomiky, jak doložil i dnes zveřejněný údaj o HDP, slábne a postupně se budou snižovat i inflační tlaky. Silná koruna a zvýšené úrokové sazby budou rovněž působit ve prospěch snižování inflace. Začátkem příštího roku by inflace měla být v blízkosti 2 %.

V očích ČNB aktuální míra inflace ospravedlňuje poslední zvýšení úrokových sazeb. Bez zaokrouhlení činí meziroční růst cen 3,64 %, takže chyběla jen špetka a inflace v lednu byla 3,7 %, což je úroveň, kterou ČNB čekala až na duben. Nicméně pro další zvyšování úrokových sazeb není mírně vyšší výsledek inflace za leden dostatečným důvodem.

Koruna reagovala posílením pod hladinu 24,80 CZK/EUR.
Autor: Michal Brožka

Plný text ke stažení