Globální nejistoty stále vyvolávají obavy

17.06.2019 14:42:58

První měsíce roku byly pozitivně ovlivněny oživením na trzích po výprodejích z konce 2018: V prosinci 2018 trhy zasáhly silné výprodeje, které snížily cenovou základnu a umožnily tak trhům významně růst. To bylo dále podpořeno pozitivním očekáváním ohledně uzavření obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou.

Květen přinesl na akciové trhy výprodejovou vlnu: Stalo se tak po částečném selhání snah na uzavření obchodní dohody s Čínou. Situace mezi oběma zeměmi je doteď vyhrocená. Další pokles způsobily hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa na uvalení dovozních cel na mexické zboží. Červen přinesl vyřešení mexických cel a trhy začaly korigovat květnové ztráty.

Výhled pro druhou polovinu letošního roku není růžový: Vzhledem k nejasným závěrům a přetrvávajícím obavám spojeným s obchodními válkami a brexitem a očekávané recesi ve Spojených státech v polovině příštího roku přistoupila Société Générale k další redukci rizika ve svém globálním portfoliu. Vnímáme především tlaky na pokles globálních akciových indexů.

Sektorové rozložení: Preferujeme více defenzivní tituly se zaměřením na kvalitu ziskovosti a vyšší dividendové výnosy. Utility, výrobci nealkoholických nápojů nebo realitní společnosti jsou nové sektory s doporučením Nadvážit.

Pražská burza: Věříme, že index PX je schopen předčít vývoj západoevropských konkurentů a dosáhnout letos dvouciferného růstu.

Autor: Jiří Kostka,Miroslav Frayer

Plný text ke stažení