Rychlejší pokles sazeb korunu nepotěšil
09.02.2024 16:53:02Tuzemská prosincová data z reálné ekonomiky přinesla opatrný optimismus. Průmysl zakončil rok 2023 silným meziměsíčním nárůstem, když výrazně ožila především výroba automobilů. Na optimistické vlně jinak pesimistický loňský rok uzavřela i stavební výroba. Dařilo se však pouze pozemnímu stavitelství, když výstup inženýrského naopak meziměsíčně klesl. Bilance zahraničního obchodu zůstala i v prosinci v plusu, avšak nižším, než jsme my i finanční trhy očekávali. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3uu7qUo. Postupné oživování domácí poptávky v prosinci potvrdily statistiky maloobchodních tržeb (více zde: https://bit.ly/Retail_Dec23) a tržeb ve službách (více zde: https://bit.ly/Services_Dec23).
Bankovní rada ČNB ve čtvrtek poměrem 6:1 rozhodla o snížení repo sazby o 50 bb na 6,25 % (jeden člen hlasoval pro snížení o 75 bb). Finanční trhy i analytici se přitom většinově přikláněli k tomu, že bankovní rada přistoupí ke snížení sazeb o 25 bb, stejně jako v prosinci. Rizika sice centrální banka vnímá stále jako proinflační, z tiskové konference a prohlášení však bylo patrné, že obavy bankovní rady o míru lednového přecenění se zmírnily. Zveřejněna byla i nová prognóza centrální banky, podle které by tuzemská ekonomika letos měla vzrůst pouze o 0,6 % (oproti minulé prognóze ČNB tedy polovičním tempem) a inflace dosáhnout průměrných 2,6 %. Trajektorie úrokových sazeb je v současné prognóze centrální banky oproti té z listopadu výrazně nižší. Podle ní by sazba 3M Pribor měla na konci roku 2024 klesnout pod 3 % a v příštím roce na průměrných 2,6 %. Na tiskové konferenci nicméně guvernér Michl opět zopakoval, že podle něj budou úrokové sazby ve skutečnosti vyšší, než předpokládá prognóza. Více k zasedání ČNB zde: https://bit.ly/CNB_Feb24_CZ.
Nová data z Německa jsou stále slabá. Zklamáním byly v tomto týdnu prosincové statistiky zahraničního obchodu i průmyslové produkce. Tovární objednávky sice na konci loňského roku překvapivě vzrostly (o 8,9 % m/m), za vývojem však stály velké objednávky v několika málo sektorech (letadla, zpracování kovů a elektrická zařízení), objednávky motorových vozidel, strojů, zařízení a chemických produktů naopak poklesly. Ač byl tedy výsledek na první pohled příjemným překvapením, výraznou změnu v nepříznivém trendu vývoje německého průmyslu v něm spatřovat nelze.
Americká ekonomika nadále nevykazuje známky výraznějšího ochlazování. Lednový ISM index ze služeb překvapil pozitivně. Již tradičně zůstal nízko týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, potvrzující přetrvávající napětí amerického trhu práce. Po loňských zkušenostech obávaná páteční revize sezónních faktorů spotřebitelských cen nakonec přinesla pouze drobné změny historického vývoje inflace ve Spojených státech. Dolar se v pátek proti euru obchodoval mezitýdenně prakticky beze změny na 1,079 USD/EUR.
Koruna zakončuje týden slabší o zhruba 1 %, lehce pod 25,20 CZK/EUR. Po čtvrtečním zasedání ČNB, které vyznělo holubičím směrem se krátce vyhoupla až na 25,25 CZK/EUR. Část ztrát ale v závěru týdne umazala. Z dlouhodobějšího pohledu je aktuálně tuzemská měna k euru s výjimkou krátkodobých výkyvů po vypuknutí války na Ukrajině nejslabší od konce roku 2021. Další vývoj koruny bude důležitý i z pohledu ČNB. Na dnešním setkání s analytiky radní J. Kubíček uvedl, že pokud by koruna letos neobnovila svoje posilování, mohl by to být pro některé členy bankovní rady signál pro obezřetnější přístup k dalšímu uvolňování měnové politiky.