Data zatím hrají vedlejší roli na pozadí další celního výpadu

08.07.2025 8:18:31

Finanční trhy od konce minulého týdne nervózně vyčkávají na rozuzlení nastavení obchodních bariér, když by ve středu mělo vypršet 90denní moratorium týkající se recipročních cel. Včera D. Trump jednostranně oznámil celní sazby pro vybrané země, které s USA ještě nedosáhly dohody a opět zvýšil nervozitu na trzích. Vyjednávání budou pravděpodobně pokračovat i po zítřejším dni. Do hledáčku trhů dostává nový termín 1. srpna, který nahrazuje zítřejší termín pro konec platnosti moratoria na reciproční cla.

Data jsou nadále upozaděna děním kolem cel.

Včera D. Trump oznámil výši cel pro vybrané země, u kterých byla vyjednávání ohledně obchodních bariér dosud neúspěšná. Patřily mezi ně J. Korea, Japonsko, Indonésie či JAR. Zároveň však nastínil určitou flexibilitu a otevřenost pro další vyjednávání, což pomohlo investorům vstřebat další dávku nervozitu plynoucí z hrozby zvyšování cel. Exekutivním příkazem také posunul termín 9. července, kdy mělo 90denní moratorium na reciproční cla původně končit, až na začátek srpna.

Z domácích dat bude dnes zveřejněn podíl nezaměstnaných osob za červen. Ten by se podle našeho odhadu měl udržet na úrovni 4,2 %. Trendově ale dochází k postupnému ochlazování trhu práce. Tento trend by případně mohl zesílit negativní dopad cel na českou ekonomiku, který je ale zatím relativně omezený. Klíčový bude další vývoj kolem obchodních bariér s blížícím se termínem konce platnosti 90denního moratoria.

Smíšená data z české ekonomiky finanční trh příliš nerozhýbala.

Data z reálné ekonomiky obecně naznačila slabší květen pro českou ekonomiku. Průmyslová produkce v květnu silně klesla o 1,6 % m/m a přerušila tak tři měsíce trvající postupné zvyšování z měsíce na měsíc. Meziročně se výroba (po očištění o efekt rozdílného počtu pracovních dní) s výjimkou ledna ale udržela výše ve srovnání s loňskem. I přes květnový pokles si však myslíme, že průmysl stále vykazuje relativní odolnost a negativní dopad obchodních bariér tak zůstává omezený, když i předstihové indikátory sentimentu zůstávají robustní. Bilance zahraničního obchodu se v květnu sice zúžila na 13,3 mld. CZK, v sezónně očištěném vyjádření se ale dále zvýšila na 19,9 mld. CZK. Oproti průmyslu se stavebnictví v květnu dařilo. Jeho produkce meziměsíčně vzrostla o 2,3 %, což částečně korigovalo dubnové zhoršení. Včera zveřejněné statistiky jsme shrnuli v komentáři zde: https://bit.ly/IndJul25CZ. Horší výsledek průmyslu doplňuje v minulém týdnu zveřejněná data, která ukázala na zpomalení růstu spotřebitelské poptávky v květnu, byť jen velmi mírně (více zde: https://bit.ly/SalesMay25).

Oproti českému průmyslu se tomu německému v květnu dařilo. Tamní průmyslová produkce v květnu meziměsíčně překvapivě vzrostla o 1,2 %, zatímco tržní konsensus očekával pokles o 0,2 %. Meziročně byla vyšší o 1 %. K meziměsíčnímu nárůstu výroby přispěl zejména automobilový průmysl, kde produkce vzrostla o 4,9 % m/m. Významně se na lepším výsledku v květnu podepsal i farmaceutický a energetický průmysl.

Finanční trhy zůstaly v napětí před středečním koncem platnosti 90denního moratoria na reciproční cla, a to na pozadí četných vyjádřeních D. Trumpa ohledně nastavení obchodních bariér. Americký dolar na poli této nejistoty korigoval ztráty z minulého týdne a vůči euru posiloval k úrovni 1,17 USD/EUR. Středoevropské měny měly spíše tendenci lehce oslabovat. Česká koruna se ale stále drží poblíž nejsilnější úrovně za více než rok kolem 24,64 CZK/EUR. Horší zprávy z tuzemského průmyslu na to včera zásadní vliv neměly.

Autor: Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení