Pozitivní dopad zmírňování cel bude omezený

22.05.2025 7:26:20

Dnešek přinese předběžné květnové statistky sentiment indikátorů. Z obou stran Atlantiku to budou PMI z průmyslu i ze služeb, v Německu pak navíc Ifo index. Data by měla zahrnovat již dohodu mezi Čínou a USA, která zmírnila prohibitivní cla. Otázkou ale je, jak moc to ve světě přetrvávající nejistoty bude stačit na výraznější zlepšení nálady producentů v průmyslu či poskytovatelů služeb.

Sentiment indikátory spíše ve znamení stabilizace než zlepšení

Dnešní den bude ve znamení publikace indikátorů sentimentu z obou stran Atlantiku. Sběr dat od respondentů probíhal v období po kulminaci obchodních válech, kdy se zejména cla mezi USA a Čínou vrátila z prohibitivních úrovní ke dvouciferným hodnotám. Nic to zatím ale nemění na nejistotě, která z rychle se měnících podmínek pro mezinárodní obchod se Spojenými státy pramení. To bude limitovat prostor pro výraznější zlepšení situace. Proti vyšší průmyslové aktivitě pak bude hrát i odeznívající efekt předzásobení z předchozích měsíců. Ve srovnání s tržním konsensem se obáváme spíše zklamání ze strany předběžného květnového PMI z eurozóny v obou složkách, průmyslu i ve službách. V případě Německa se pak bojíme zklamání z průmyslového PMI. To vychází i z našeho očekávání na květnový Ifo index, kde podle nás hrozí oproti konsensu zklamání v obou subindexech – hodnocení současných podmínek i očekávání do budoucna. Ze Spojených států se kromě PMI z průmyslu i ze služeb dočkáme dalších dílčích ukazatelů sentiment v podobě dubnové ekonomické aktivity z okolí Chicaga či květnové průmyslové aktivity z Kansas City. U obou trh předpokládá zhoršení. Co by mělo zůstat stabilní, to je tamní trh práce, jak potvrdí počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti (Jobless Claims) za předchozí týden.

Nepředpokládáme, že by zveřejněná data zásadně ovlivnila obchodování na devizových trzích. Vzhledem k našim obavám z výsledků evropských dat čekáme spíše podporu amerického dolaru, což by mělo limitovat prostor pro další posilování středoevropských měn včetně české koruny. Samotný regionální kalendář je dnes v podstatě prázdný.

Koruna relativně silná

Na globálním devizovém trhu včera panoval klid. Světový ekonomický kalendář byl prázdný, euro vůči dolaru se tak pohybovalo bez větších výkyvů v blízkosti 1,133 USD/EUR. Oproti předchozímu dni bylo euro mírně silnější, když na dolar zapůsobily spekulace, že se Donald Trump na nadcházejícím zasedání zemí G7 v Kanadě bude snažit o koordinovanou akci s cílem dolar oslabit.

Regionální kalendář přinesl dubnová data z polského průmyslu. Zatímco statistiky produkce překonaly tržní konsensus, meziměsíční dynamika průmyslových cen naopak skončila o desetinu procentního bodu pod konsensem. Pozitivní překvapení přišlo i od květnového ukazatele spotřebitelské důvěry a v neposlední řadě byla zaznamenána vyšší mzdová dynamika. Ani to ale v době mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb kurzem polského zlotého nepohnulo. Stagnoval i maďarský forint. Jedinou měnou regionu, která zaznamenala viditelnější pohyb, byla česká koruna. Její kurz se přiblížil ke 24,86 CZK/EUR. Nakonec včerejší seanci končila u 24,90 CZK/EUR.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení