Česká ekonomika ztrácí energii

25.10.2022 15:48:51

Recese ekonomiky na přelomu roku. České hospodářství bylo dosud vůči dopadům energetické krize relativně odolné. Poptávka po spotřebním a průmyslovém zboží však klesá. To se podepíše na mezičtvrtletním poklesu HDP v Q4 22 a Q1 23 následovaném jen pozvolným oživením růstu. Dosažení předpandemické úrovně HDP očekáváme až ve Q3 23.

Inflace již zřejmě dosáhla vrcholu. Ke konci letošního roku by k jejímu snížení měla přispět vládní opatření proti drahým energiím. Po odeznění tohoto efektu však inflace na začátku příštího roku opět mírně zrychlí a po jeho velkou část zůstane dvouciferná. K dosažení dvouprocentního cíle podle nás dojde až na konci roku 2024.

ČNB bude nadále držet sazby na 7 %. Ukazuje na to pokračující holubičí rétorika nové bankovní rady. K prvnímu snížení úrokových sazeb by mohlo dojít v polovině příštího roku, rovnovážná 3 % však podle nás dosáhnou až na konci 2024.

Vyšší sazby po delší dobu. Vrcholu by tržní sazby měly dosáhnout v H1 23, avšak zvýšené zřejmě zůstanou po většinu příštího roku. Jejich výraznější pokles může přinést až zahájení návratu sazeb ČNB zpět k neutrálním úrovním.

Tlaky na oslabení koruny přetrvají. Přes přítomnost ČNB na devizovém trhu očekáváme, že domácí měna působením zhoršených fundamentů do konce roku oslabí k 24,85 CZK/EUR a v ročním horizontu zhruba na úroveň 25,10 CZK/EUR.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,Martin Gürtler,Jaromír Gec,Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení