Americký trh práce stále nevykazuje známky rychlého ochlazování

03.07.2025 8:06:27

Před pátečním americkým svátkem Dne nezávislosti bude dnes zveřejněna várka dat z trhu práce, průmyslu i služeb. Klíčový NFP report podle nás sice ukáže na pomalejší růst zaměstnanosti v červnu oproti květnu, tamní trh práce ale stále zůstává celkově robustní. Postupně by ale měl ochlazovat, a to ruku v ruce se zpomalující spotřebitelskou poptávkou. Tovární objednávky v USA dle analytického konsensu v květnu pravděpodobně mírně narostly (bez dopravních zařízení) a ISM index ze služeb se v červnu zřejmě vrátil nad 50bodovou hranici a vzrostl na 50,7 b.

Várka amerických dat potvrdí robustnost tamní ekonomiky.

Americký červnový NFP report podle nás ukáže na jen lehce pomalejší růst zaměstnanosti oproti květnu a vyšší míru nezaměstnanosti. Po nárůstu o 139 tis. nových pracovních pozic v nezemědělském sektoru by červnový přírůstek měl činit 125 tis., což ale stále představuje solidní úroveň a je zhruba v souladu s průměrem prvních čtyř letošních měsíců (120 tis.). Míra nezaměstnanosti se v posledních třech měsících držela poblíž nízkých hodnot kolem 4,2 %, pro červen však očekáváme mírný nárůst na 4,3 %. Ten by měl reflektovat i vyšší míru participace na trhu práce, která v květnu klesla. Týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti v posledních týdnech sice mírně narostly, stále ale zůstávají nízko. Souhrnný počet nezaměstnaných se ovšem postupně zvyšuje. K hromadnému propouštění tudíž zřejmě v USA zatím nedochází, nicméně nalezení nového zaměstnání již trvá delší dobu, tj. ochota firem nabírat nové zaměstnance se postupně snižuje. To by mělo také odrážet zpomalující spotřebitelskou poptávku, která zase reflektuje i nižší růst příjmů domácností. Nahromaděné úspory z dob pandemie navíc Američané již z velké části pravděpodobně vyčerpali. I proto si myslíme, že spotřebitelská poptávka, motor americké ekonomiky, by postupně měla ochlazovat. Současná data ale zatím stále potvrzují jen omezené zhoršování na trhu práce.

Finální údaj PMI ze služeb za červen z eurozóny by měl oproti předběžnému odhadu nepatrně vzrůst na 50,1 b. (vs 50 b.). Stále by tak ale zůstal pod historickým průměrem. Přesto je červnové zvýšení napříč položkami pozitivním signálem pro očekávání SG ohledně zvýšení aktivity v sektoru služeb v H2 25. Geopolitická rizika mohou ale způsobit větší volatilitu v předstihových ukazatelích sentimentu a zhoršit tak jejich predikční schopnosti.

ADP report znepokojil trhy před klíčovou statistikou NFP.

ADP report mapující nová pracovní místa v soukromém sektoru v USA včera výrazně zklamal, když ukázal na pokles o 33 tis., zatímco tržní konsensus naopak očekával nárůst o 98 tis. Predikční schopnost ADP reportu pro dnešní klíčovou statistiku NFP ale často bývá špatná, přesto byla tržní reakce poměrně citelná, byť během dne postupně korigovala. Americký dolar v reakci na data mazal včerejší ranní zisky. Dolarové tržní sazby v reakci na ADP report zamířily dolů na kratších splatnostech až o 5 bb, zatímco delší splatnosti se udržely nahoře a oproti předchozímu dni vzrostly.

Středoevropské měny zpočátku včerejšího dne na pozadí silnějšího dolaru lehce posilovaly, v odpoledních hodinách ovšem zisky odevzdaly. Česká koruna i s podporou rozšířeného úrokového diferenciálu dále posilovala. Po krátkodobém proražení úrovně 24,64 CZK/EUR, ale opět mírně oslabila do blízkosti ranních otevíracích úrovní kolem 24,69 CZK/EUR. Maďarský forint včera v odpoledních hodinách skokově oslabil nad 400 HUF/EUR. Oslabení polského zlotého o 0,3 % nad 4,26 PLN/EUR bylo zase v reakci na překvapivé snížení úrokových sazeb polské centrální banky (NBP), která snížila klíčovou sazbu o 25 bb na rovných 5 %, zatímco většina analytiků očekávala stabilitu sazeb. Klíčový pro rozhodnutí NBP byl podle tiskové zprávy příznivý inflační výhled, inflace by totiž měla v H2 25 citelně zpomalit. NBP bude podle nás s uvolňováním měnové politiky po 25bodových krocích pokračovat v září a listopadu.

 

Autor: Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení