Trump oznámil zavedení cel na automobily, euro zůstalo v klidu
28.03.2025 16:11:58Prezident Trump ohlásil v tomto týdnu zavedení dalších cel. Tentokráte na Evropu. Od 3. dubna by měla být zavedena 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA a od 3. května by se pak k tomu měla přidat cla na součástky pro jejich produkci. To by byla silná rána pro exportně orientovaný a váhově významný automobilový průmysl v EU. K oznámení dalších tzv. recipročních opatření ve formě cel by navíc mělo dojít 2. dubna. Až další vývoj však ukáže, kdy skutečně či zdali vůbec dojde k zavedení cel, když ty dosud byly spíše využívány jako vyjednávací prostředek amerického prezidenta. Samotná obrovská nejistota týkající se hrozby zavedení cel negativně dopadá na ekonomiky na obou stranách Atlantiku. A i to je možná důvod, proč kurz eura v celotýdenním hodnocení prakticky stagnoval.
Hrozba zavádění cel i praktická realizace této politiky se zatím na americkém zahraničním obchodě projevuje výrazně negativně, což ukázala data za první dva měsíce letošního roku. Za dramatickým prohloubením deficitu stojí předzásobení se zahraničními dovozy v obavě z jejich následné faktické či cenové nedostupnosti. Ve světle toho se dá předpokládat, že i celkový výkon americké ekonomiky za první čtvrtletí letošního roku bude poznamenán výrazným zhoršením čistých exportů. Tento faktor v kombinaci s již zmíněnou nejistotou a jejím dopadem do hospodářského růstu bude znamenat, že finální růst HDP za Q4 24 ve výši 2,4 % mezičtvrtletně anualizovaně se v Q1 25 opakovat nebude. My ho vidíme pouze někde na úrovni jednoho procenta. Předběžné únorové statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v USA sice pozitivně překvapily, a to i po očištění o volatilní objednávky letadel. Zklamáním ovšem byly objednávky kapitálových statků bez obrany a letadel, kde byl zaznamenán meziměsíční pokles o 0,3 %, trh přitom čekal zvýšení o 0,2 % m/m po lednových +0,9 % m/m. Toto zklamání podtrhnul nečekaně horší průmyslový PMI; služby ale potěšily. Potvrzení výrazného zhoršení sentimentu domácností a nárůstu jejich obav přinesla březnová spotřebitelská důvěra (od Conference Boardu).
Z Evropy jsme se dočkali v tomto týdnu řady předstihových indikátorů a nemůžeme říci, že by nějak zásadně zklamaly. V mnoha oblastech přinesly dokonce povzbuzující statistiky. Německý PMI ve zpracovatelském průmyslu se v březnu výrazně zlepšil, naproti tomu ale služby zklamaly. Průmyslový PMI nicméně zůstává pod hranicí 50 bodů; i tak je ale březnových 48,3 b. nejlepší výsledek od srpna 2022. K meziměsíčnímu zlepšení sentimentu německých nákupních manažerů v průmyslu přispěl především nárůst nových zakázek a rostoucí produkce. Prozatím je ovšem složité vyhodnotit, o jak silný pozitivní impulz jde do budoucna. Svou roli zde totiž může sehrávat i efekt předzásobení amerických dovozců, kteří čelí hrozbě cel na dovoz z EU, jak jsme komentovali výše. Německý IFO index vzrostl na nejvyšší hodnotu od června 2024. Náladu německým průmyslníkům pravděpodobně vylepšily zlepšené vyhlídky německé ekonomiky díky vizi realizace schváleného €500miliardového balíčku na infrastrukturní investice.