Podíl nezaměstnaných v červnu stagnoval

09.07.2024 9:50:53

Podíl nezaměstnaných osob v červnu stagnoval na 3,6 %, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Po sezónním očištění setrval také na úrovni z předchozího měsíce, tedy na 3,8 %.

Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem poklesl o 1,6 tisíce na 272,7 tisíc, ve srovnání s červnem 2023 byl vyšší o 22,9 tisíce. Jejich počet meziměsíčně mírně poklesl i po sezónním očištění (o 0,2 tisíce).  Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 2,97 tisíce na 263,6 tisíc. Po sezónním očištění byl nižší o 5 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak v červnu po sezónním očištění připadal 1,1 uchazeč, stejně jako v květnu.

Zaměstnavatelé mají nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, skladníky, o montážní dělníky, kuchaře, o řidiče nákladních automobilů a tahačů, nebo uklízeče. Začátek letní sezóny také ukázal, že stále chybí pracovníci v oblasti cestovního ruchu. Celkově domácí trh práce zůstává stále napjatý. Náš odhad pro letošní rok počítá se stagnací podílu nezaměstnaných osob na loňské úrovni (3,6 %).

Autor: Jana Steckerová