Americké ceny průmyslových výrobců v červnu stagnovaly

12.07.2024 8:12:12

Ve Spojených státech dnes budou zveřejněna další inflační data, tentokráte ceny průmyslových výrobců. Ty by vlivem vývoje cen energií měly meziměsíčně stagnovat. Ve druhé polovině roku však budou energie přispívat k vývoji cen průmyslových výrobců spíše kladně. Dále bude zveřejněna důvěra v ekonomiku USA dle Michiganské univerzity, která podle tržního konsenzu vykáže mírné zlepšení. V eurozóně i v regionu je makroekonomický kalendář prázdný.

Kalendář nabízí jen data z USA

Jedinou zajímavější událostí dnešního dne bude zveřejnění amerických cen průmyslových výrobců za červen. Ty v květnu meziměsíčně poklesly o 0,2 %, přičemž v červnu vlivem vývoje cen energií očekáváme jejich stagnaci. Ta však bude zřejmě dočasná, neboť ve druhé polovině letošního roku podle našeho odhadu budou energie přispívat k vývoji cen průmyslových výrobců kladně. Překvapení ve směru nižšího červnového růstu by nicméně mohlo ještě více přilít do ohně očekávání snižování úrokových sazeb, k čemuž vedlo i včerejší zveřejnění inflace. Trh nyní ve svých cenách zahrnuje více než dvojí snížení úrokových sazeb do konce letošního roku. Náš odhad zatím sice počítá až s březnovým uvolněním měnových podmínek, rizika se však vychylují k dřívějšímu termínu.

Inflace v USA přilila do ohně očekávání „cutů“

Z tuzemských centrálních bankéřů včera poskytla rozhovor pro Seznam Zprávy viceguvernérka Eva Zamrazilová.  Ta sice potvrdila, že červnový pozitivní inflační vývoj překvapil i samotnou centrální banku, rychlé snižování úrokových sazeb podle jejich slov ale nehrozí. Inflace je dle ní rozkolísaná, pokles cen je tažen volatilními položkami, které příště mohou překvapit ve směru nahoru. Finanční trhy na rozhovor nijak nereagovaly. Dále pak pro server Novinky poskytl rozhovor člen bankovní rady Jan Procházka. Podle něj je padesátibodové snížení sazeb vysoce nepravděpodobné a nastává fáze jemného ladění, které znamená standardní kroky po čtvrtkách procentního bodu. Řekl i, že ČNB uvidí, jaký budou mít vliv na prognózu další čísla z ekonomiky. Možná sazby pak ještě sníží a možná si dá pauzu.

Kurz koruny se po středečním oslabení držel v úzkém pásmu 25,35-25,40 CZK/EUR. Makroekonomický kalendář byl prázdný. Podobně poklidné jako obchodování s českou korunou bylo i to s maďarským forintem. Jeho kurz osciloval v pásmu 393-394 HUF/EUR. Polský zlotý v průběhu dne ztrácel, i tak ale ve srovnání s předchozím dnem skončil o 0,1 % silnější (na 4,26 PLN/EUR).

Inflace ve Spojených státech v červnu o 0,1 % m/m poklesla, a v meziročním srovnání se dostala na 3,0 %. Nižší, než očekávaná byla i jádrová inflace. Pozitivně vypadá i struktura, kdy zpomaluje růst cen nájemného, který je pro udržitelné dosažení inflačního cíle stěžejní.  Větší šance na snížení úrokových sazeb už v letošním roce nahrála společné evropské měně. Ta posílila o 0,4 % a v odpoledních hodinách se obchodovala za 1,088 USD/EUR.

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení