Zasedá ECB, Mario Draghi se zřejmě bude chtít vyhnout dalšímu posilování eura

20.07.2017 8:14:00

Nejdůležitější událostí čtvrtka a celého týdne je zasedání ECB. Zatímco změna měnové politiky se nečeká, Mario Draghi se zřejmě na následné tiskové konferenci pokusí uklidnit trhy, které rozkolísal svým projevem z konce června. Pokud Draghi přednese holubičí komentář, mohla by kromě eura na světových trzích oslabit i koruna vůči společné evropské měně. Podle části investorů je totiž rozhodování České národní banky do velké míry závislé na politice ECB. Náš výhled však předpokládá, že ČNB půjde vlastní cestou a už 3. srpna zvýší svojí repo sazbu.

Změnu nastavení měnových podmínek od ECB nečekáme

Zasedání ECB dnes nejspíše nepřinese změnu měnové politiky. Velmi důležitá však bude následná tisková konference. Projev Maria Draghiho na konci června (o tom, že pokračující růst ekonomiky by se mohl promítnout v postupném utahování měnových podmínek) totiž způsobil výprodej na akciových a především dluhopisových trzích, posílení eura vůči dolaru a také růst tržních sazeb v České republice.

Předpokládáme, že tentokrát budou komentáře ze strany ECB opatrnější. Draghi se pravděpodobně zaměří na pomalý růst mezd v eurozóně a stále nízkou inflaci. Čtvrteční jednání by tak mohlo na trhy přinést korekci pohybů, které následovaly po Draghiho vystoupení na konci června.

Na zářijovém zasedání ECB očekáváme prodloužení programu odkupu aktiv, a to o šest měsíců do poloviny příštího roku. Tempo odkupů by však mělo být nižší o 20 mld. EUR měsíčně, tedy 40 mld. EUR. Výhled pro inflaci totiž zůstává velmi slabý, až do roku 2019 by měl meziroční růst cen v eurozóně setrvat pod 1,5 %.

Dolar včera proti euru korigoval část svých ztrát

Ceny průmyslových výrobců v Německu v červnu překvapivě stagnovaly. Meziměsíční pokles cen energií (především kvůli ropě) totiž vyvážila položka spotřebního zboží. 

Dolar včera proti euru umazal část svých předchozích ztrát. Americká měna posílila o téměř půl procenta, a to jen těsně nad úroveň 1,150 USD/EUR. Za tím stálo zřejmě vybírání zisků po prudkém posílení eura a příprava investorů na dnešní zasedání ECB, které může euro oslabit. Dolar podpořila i dobrá data z amerického trhu nemovitostí, když počet nově zahájených staveb i vydaných stavebních povolení překonal v červnu konsenzus trhu.

Růst cen výrobců zpomalí kvůli levnější ropě

Průmyslové ceny v České republice podle našich odhadů v červnu klesly o 0,3 % kvůli nižším cenám ropy na světových trzích. V meziročním vyjádření by tak měl index výrobních cen zpomalit svůj růst na 1,7 %. Pokles cen ropy je na jednu stranu protiinflačním faktorem, který se už začal promítat do celkové spotřebitelské inflace, zároveň se však jedná o pozitivní nabídkový šok. Z pohledu měnové politiky ČNB by se tak nemělo jednat o riziko, které by mělo potenciál odložit zvyšování sazeb.

Sázky na růst sazeb ČNB přiblížily korunu úrovni 26 CZK/EUR

Kurz koruny k euru se během středy podíval na 26,02 CZK/EUR, novou nejsilnější úroveň pro korunu od konce intervencí ČNB. České měně prospělo především zveřejnění několika analýz velkých světových bank, podle kterých zvýší Česká národní banka své sazby už na zasedání 3. srpna. To je v souladu s naším výhledem. Koruna tak posílila díky svému očekávanému vyššímu úročení vůči euru. Růstu sazeb ale nevěří všichni investoři a na českém trhu je zároveň pořád mnoho spekulativních pozic, které posilování koruny využívají k jejímu prodeji. Tento faktor se projevil i včera: odpoledne koruna část svých zisků umazala a kurz se tak vrátil k 26,10 CZK/EUR.

Prolomit úroveň 26 CZK/EUR bude ale těžké. Záviset bude především na komunikaci centrální banky, především ohledně dalšího růstu sazeb.

Forint a zlotý uzavřely své včerejší obchodování vůči euru prakticky beze změn.

Autor: Marek Dřímal

Plný text ke stažení