Ekonomiku eurozóny podpořil efekt předzásobení před americkými cly
15.05.2025 7:53:43Zveřejněn dnes bude zpřesněný odhad HDP eurozóny za Q1 25, který by měl potvrdit mezičtvrtletní růst o 0,4 %. Jeho zdrojem by měl být především pozitivní vliv předzásobení amerických výrobců a spotřebitelů před zavedením cel. Ten poskytl podporu evropskému průmyslu, jehož produkce v březnu pokračovala ve svižném růstu. Zatímco americké maloobchodní tržby v březnu v souladu s tím rostly rychlým meziměsíčním tempem, v dubnu již podle našeho odhadu zhruba stagnovaly. Efekt předzásobení tak pravděpodobně postupně vyprchává, úroveň spotřebitelské poptávky v USA ale zůstává stále vysoká. V USA dnes bude zveřejněna také dubnová průmyslová produkce, výrobní ceny a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Tamní trh práce zatím významnější zhoršení nevykazuje, což přispívá k robustní spotřebitelské poptávce.
Růst maloobchodních tržeb v USA se v dubnu zastavil
Mezičtvrtletní růst HDP eurozóny v Q1 25 by měl být potvrzen na 0,4 %, k čemuž přispěl efekt předzásobení před americkými cly. Druhý odhad HDP by tak podle nás oproti tomu prvnímu neměl doznat změn. Mezičtvrtletně pravděpodobně vzrostly všechny čtyři velké ekonomiky eurozóny. Struktura HDP bude sice zveřejněna až 6. června, očekáváme však, že hlavním zdrojem jeho mezičtvrtletního růstu v Q1 25 byly čisté vývozy (s příspěvkem +0,2 pb). Pomoci by k tomu měl efekt předzásobení amerických výrobců a spotřebitelů před zavedením cel. To poskytlo dočasnou podporu evropskému průmyslu, jehož produkce se v eurozóně podle našeho odhadu v březnu zvýšila o 1,9 % m/m a pokračovala tak ve svižném meziměsíčním růstu. Za celé Q1 25 by pak průmyslová produkce měla podle nás vykázat mezičtvrtletní nárůst o 1,8 %, zatímco ještě v Q4 24 klesala o 0,3 %. Efekt předzásobení je patrný zejména ve farmaceutickém sektoru, na který se prozatím cla nevztahují, ale prezident Trump hrozí jejich zavedením. Z toho těží Irsko, které je významným producentem farmaceutických výrobků. Nebýt Irska, tak by podle nás mezičtvrtletní růst HDP eurozóny v Q1 25 činil slabších 0,2 %.
Růst amerických maloobchodních tržeb se v dubnu pravděpodobně zastavil, jejich úroveň ale zůstává vysoká. Zatímco v březnu celkové nominální tržby meziměsíčně vzrostly o silných 1,5 %, pro duben odhadujeme pouze +0,1 %. Důvodem je postupné vyprchávání výše zmíněného efektu předzásobení. Ten byl patrný zejména na prodejích nových aut, které však již v dubnu mírně klesly. Celkově ale spotřebitelská poptávka zůstává silná, když nachází oporu v robustním trhu práce, který dosud významnější zhoršení nezaznamenal. Silná navíc prozatím zůstává také poptávka v oblasti služeb, z nichž stravovací služby jsou v USA součástí maloobchodních tržeb.
Prázdný ekonomický kalendář přispěl ke klidné seanci
Americký dolar včera mírně oslabil, zatímco koruna zůstala v podstatě beze změny. Dolar vůči společné evropské měně odepsal 0,2 % a jeho kurz se pohyboval poblíž 1,12 USD/EUR. Na tento vývoj mohly působit spekulace ohledně toho, že americký prezident by k nápravě výrazně záporné bilance zahraničního obchodu USA mohl kromě cel používat i kurz americké měny. Z hlediska ekonomických dat včerejšek nic nového nepřinesl. Obchodování se tudíž neslo ve spíše klidném módu, což odrážel i vývoj ve středoevropském regionu. Kurz koruny tak zůstal téměř přibitý mírně nad 24,90 CZK/EUR. Jeho vývoj nikterak neovlivnil ani březnový výsledek běžného účtu tuzemské platební bilance, který vykázal přebytek 42,5 mld. CZK, což bylo oproti očekávání o přibližně 10 mld. CZK více. Stejně jako po celé Q1 25 na to pravděpodobně pozitivně působil vliv předzásobení amerických výrobců a spotřebitelů; více jsme k tomu psali zde: https://bit.ly/CA_Mar25.