Inflace opět zamířila nahoru

11.06.2019 11:02:07

Květnová inflace překvapila nás i centrální banku zrychlením na 2,9 %. To společně s výraznou mzdovou dynamikou zapadlo do naší skládanky, že ČNB v letošním roce zvýší úrokové sazby ještě jednou. V následujících měsících však bude inflace vlivem vysoké statistické základny své tempo zvolňovat a začne se přibližovat cíli ČNB.

Květnové spotřebitelské ceny překvapily meziměsíčním růstem o 0,7 %. V meziročním srovnání tak dynamika spotřebitelské inflace zrychlila na 2,9 %. Rostly především ceny zeleniny, zvedly se ale i ceny masa, sýrů a alkoholických nápojů. Ceny elektřiny stouply o dalších 0,5 % y/y, ceny nájemného z bytů pak o 0,4 % y/y.

V meziročním vyjádření inflace zrychlila z 2,8 % na 2,9 %. Jádrová inflace podle našeho výpočtu přidala jednu desetinu a posunula se na 2,6 %. Vyšší byly především ceny potravin, jejíchž dynamika vyskočila z 1,1 % v dubnu na 2,8 % v květnu. Promítly se zde především vyšší ceny brambor a ostatní zeleniny. V důsledku sucha byla loňská úroda brambor ve srovnání s rokem 2017 zhruba o 20-30 % nižší, což vytlačilo jejich ceny v květnu v meziročním srovnání o 88 % nahoru. I nadále rostly ceny v oblasti bydlení. Ceny nájemného byly o 3,3 % meziročně vyšší, ceny elektřiny pak o 12,5 %. Kromě kategorie rekreace a kultura a odívání, rostly v květnu ceny napříč všemi kategoriemi.

V následujících měsících však bude inflace své tempo zvolňovat. Efekt vyšší statistické základny bude patrný jak u cen pohonných hmot, tak i u jádrové inflace. Ceny pohonných hmot by podle naší prognózy měly v letošním roce v průměru zlevnit o 4,2 % y/y. Zpomalování bude mírnit meziroční růst regulovaných cen i potravin. Ty bude tlačit nahoru špatná loňská úroda obilovin. Celkově však inflace v následujících měsících zamíří směrem dolů. Nad 2 % inflačním cílem ČNB se sice udrží, hodnoty z letošního jara však už neuvidíme.

Dnešní výsledek v meziročním srovnání předčil o dvě desetiny očekávání trhu i centrální banky. Společně s vyšším mzdovým růstem tak dnešní statistika zapadá do naší skládanky, že centrální banka v letošním roce přistoupí k ještě  jednomu zvýšení úrokových sazeb, a to ve druhé polovině roku.  

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení