Inflace se překvapivě vrátila na cíl ČNB

10.07.2024 10:16:47

Česká inflace v červnu překvapivě výrazně klesla na 2,0 % y/y po květnových 2,6 %. Naše prognóza (2,5 % y/y) i tržní konsensus (2,4 % y/y) přitom čekaly pouze mírné zpomalení růstu spotřebitelských cen. Centrální banka ve své prognóze zveřejněné na začátku května stejně jako trh odhadovala 2,4 % y/y.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,3 % oproti očekávanému růstu o 0,2 %. Zlevnily hlavně pohonné hmoty a potraviny. Meziměsíční pokles cen pohonných hmot v červnu zrychlil z 1,8 % na 3,7 %. Rychlejším tempem klesaly také ceny potravin, a to o 0,6 % m/m po předchozích -0,1 %. Regulované ceny se snížily o 0,1 % m/m, když působil pozvolný pokles cen energií pro domácnosti.

Jádrová inflace podle našeho odhadu rovněž výrazně klesla. Po květnových 2,5 % y/y odhadujeme její červnovou výši na 2,1-2,2 %. To by po sezonním očištění znamenalo, že meziměsíčně dokonce došlo k poklesu jádrových cen. Už květen přitom ukázal na významné zmírnění jejich meziměsíční dynamiky. Poslední dva měsíce tak naznačují překvapivou slabost poptávkových tlaků v české ekonomice. Se zpožděním se může naplno projevovat vliv přísné měnové politiky a přetrvávajícího útlumu spotřebitelské poptávky, když kupní síla domácností vlivem vysoké inflace strmě klesla. Nízká dynamika jádrové inflace a cen potravin, pro které předstihové indikátory naopak předpovídaly meziměsíční nárůst, jsou zdrojem odchylky naší prognózy od skutečnosti.

Po dnešních datech inflace pravděpodobně zesílí tlak na pokles úrokových sazeb ČNB. Podle dosavadního konsensu měla základní repo sazba na konci letošního roku klesnout do blízkosti 4 % ze současných 4,75 %. S ohledem na to, že jak celková tak jádrová inflace jsou již nyní pravděpodobně v blízkosti cíle centrální banky, tak šance na to, že se repo sazba na konci roku dostane pod 4 % roste. Meziměsíční dynamika jádrové inflace se v anualizovaném vyjádření již druhý měsíc v řadě držela poměrně výrazně pod 2 %.

Autor: Martin Gürtler