Motor ekonomiky zažehnut

28.07.2021 10:32:00

Ekonomika jde ostře vzhůru: Její růst letos odstartovala vysoká tvorba zásob a nyní roli tahouna převezmou investice do fixního kapitálu a spotřeba domácností. Letos poroste ekonomika tempem 4,2 % a příští rok 5,3 %.

Inflace by měla být na vrcholu: Jádrová inflace se po pandemii drží rychlejšího tempa a její zpomalení bude spíše pozvolné. Letos odhadujeme inflaci na 2,8 % a v příštím roce zpomalení na 2,4 %.

ČNB bude pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb: Přispěje k tomu oživující ekonomika i inflace držící se delší dobu nad 2% cílem. Repo sazba letos vzroste ze současných 0,5 % na 1,25 % a na konci příštího roku ji už čekáme nad 2 %.

Komplikovaná cesta k vyšším úrovním tržních úrokových sazeb a výnosů státních dluhopisů: Krátkodobé poklesy budou pokračovat, ale rostoucí trend je neodvratitelný.

Globální vývoj omezuje potenciál koruny: Očekáváme, že tuzemská měna bude vůči euru dále posilovat, nicméně další výkyvy ke slabším hodnotám jsou pravděpodobné. Oproti předchozí prognóze očekáváme mírnější tempo posilování koruny. 

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,František Táborský,Michal Brožka,Martin Gürtler

Plný text ke stažení