Prudký růst cen v zemědělství pokračuje

20.07.2017 10:53:00

Ceny průmyslových výrobců v červnu výrazně propadly. Za jejich snížením stál především pokles cen ropy. Ceny v zemědělství naopak pokračovaly ve své akceleraci. Nárůst cen byl patrný napříč celým spektrem produktů a bude pravděpodobně pokračovat i v následujících měsících. Mírně stouply i ceny ve stavebnictví, kterým do budoucna bude nahrávat vyšší stavební produkce.

Ceny průmyslových výrobců v červnu dále výrazně poklesly. V meziměsíčním srovnání se snížily o 0,7 %, v meziročním srovnání pak jejich růst zpomalil na 1,3 %. Za jejich propadem stál vývoj na světových komoditních trzích, především ropy. Cena ropy se v totiž červnu dostala na nejnižší hodnotu od listopadu loňského roku. Nižší byly ale i ceny chemických látek a výrobků, kovů i dopravních prostředků. Naopak směrem nahoru šly ceny potravinářských výrobků, které odrážejí vývoj cen zemědělských výrobců.

V následujících měsících však ceny průmyslových výrobců začnou podle našeho očekávání opět růst. Měly by k tomu vést vyšší ceny ropy, které ve třetím čtvrtletí očekáváme na úrovni 50 dolarů za barel, ve čtvrtém čtvrtletí pak na úrovni 52,5 dolarů za barel.

Dvojciferným tempem opět rostly ceny zemědělských výrobců. V meziročním srovnání v červnu vyskočily o 12,5 %, ve srovnání s minulým měsícem pak o 0,9 %. Cenový růst byl patrný napříč celým spektrem zemědělských výrobků. Rostly ceny mléka, skotu, ovoce i zeleniny. Klesly naopak ceny vajec, olejnin a drůbeže.

Ceny zemědělských výrobců budou pravděpodobně růst i nadále. Napovídají tomu odhady letošní sklizně, která v porovnání s loňským rokem dopadne zřejmě hůře. Úroda základních obilovin bude podle statistického úřadu nižší o více než 10 %, řepky pak o 7,7 %. V růstu budou zřejmě pokračovat i ceny živočišných výrobků. Podle šetření ČSÚ se v červenci cena másla za jeden kilogram přehoupla již přes 200 Kč.

Ceny stavebních prací v červnu vzrostly o 0,2 % m/m, v meziročním srovnání pak o 1,5 %. Díky vyšší aktivitě ve stavebnictví ceny pravděpodobně postupně ožijí i v této oblasti. Ceny tržních služeb meziměsíčně poklesly o 0,1 %, po očištění o služby reklamních agentur však naopak o 0,1 % m/m stouply. Do budoucna je směrem nahoru bude pravděpodobně tlačit silná domácí poptávka.

Inflační tlaky v domácí ekonomice tak budou podle našich očekávání sílit. To je i důvod, proč očekáváme, že Česká národní banka přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb již na svém srpnovém zasedání. Kurz koruny by se tak mohl dostat opět pod tlak a testovat důležitou psychologickou úroveň 26,00 CZK/EUR.

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení