Zasedání Fedu bude nemastné neslané

16.06.2021 7:53:49

Dnešní zasedání americké centrální banky se ponese v opatrnostním tónu. Diskuze o omezování nákupu aktiv je sice na spadnutí, předběžná oznámení ale očekáváme až v průběhu léta. Změna pravděpodobně zatím nenastane ani v mediánu výhledu úrokových sazeb. Ten počítá s jejich stabilitou až do konce roku 2023. Data z amerického trhu nemovitostí potvrdí jeho dobrou kondici. V Česku budou zveřejněny pouze ceny průmyslových výrobců. Ty tlačí směrem nahoru vývoj na komoditních trzích. 

Americkému nemovitostnímu trhu se daří

Na minulém zasedání americké centrální banky její šéf J. Powell vyjádřil, že představitelé Fedu se nad tím, kdy by se o omezování nákupů aktiv mělo začít hovořit, ani nezamýšlejí. Dnešní zasedání tak v tomto ohledu může přinést spíše jen neurčité náznaky. Konkrétnější začne Fed podle našeho názoru být až v průběhu léta. Při sestavování mediánu výhledu úrokových sazeb vidělo v březnu deset guvernérů úrokové sazby beze změny až do konce roku 2023, sedm jich očekávalo zvýšení. S rostoucí inflací a lepšící se situací na trhu práce však předpokládáme, že se medián přehoupne ve prospěch zpřísňování měnové politiky už v roce 2023. V červnu to tak ale ještě nebude. Více jsme se tématu věnovali zde https://bit.ly/3gv1Ztq.

Počet nově zahájených staveb v USA by měl potvrdit, že zájem Američanů nakupovat nemovitosti neutuchá. Motivují je k tomu nízké úrokové sazby, snaha nakoupit nemovitosti ještě před zvyšováním úroků i potřeba stěhovat se z velkých aglomerací.

V Česku dnes budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců. Ty vlivem vývoje cen na komoditních trzích v meziročním srovnání poskočily z březnových 3,3 % na dubnových 4,6 %. V květnu čekáme zpomalení jejich meziměsíčního růstu na 0,4 %, což by znamenalo meziroční stagnaci cen na 4,6 %. Přestože tento údaj většinou nepatří mezi nejsledovanější, pokud by se od tržního konsenzu výrazněji odchýlil, mohl by na misce očekávání výsledku červnového zasedání ČNB zavážit. Za celý letošní rok náš odhad počítá s růstem cen průmyslových výrobců o 3,3 %. Poslední data nicméně ukazují, že finální číslo může být nakonec vyšší.

Regionální měny ztrácejí

K nastavení měnové politiky se včera vyjádřili členové bankovní rady Oldřich Dědek a Marek Mora. Ukončili tak sérii vystoupení, před mediální karanténou. Některé rozhovory však bývají připravené s předstihem, a tak nelze vyloučit, že se v médiích do konce týdne ještě nějaké vyjádření objeví. Oldřich Dědek by považoval ponechání sazeb v červnu beze změny za rozumnější. Počkal by si na jasnější obrázek o inflaci a ekonomice. Květnová inflační data podle jeho názoru poskytují více komfortu pro vyčkání se zvyšováním sazeb. Koruna na nynějších úrovních ho neznepokojuje. Naproti tomu Marek Mora se spíš přiklání k červnovému zvýšení sazeb. Inflační tlaky jsou sice podle jeho vyjádření přechodného charakteru, neměly by ale být podceněny. ČNB by podle něho měla vyslat jasný signál, že trvalé zvýšení cenové hladiny nepřipadá v úvahu. Koruna v průběhu úterního obchodování oslabila o 0,1 % na úroveň 25,46 CZK/EUR. Jednalo se však spíše o korekci, která poslední dny postihla všechny regionální měny. Polský zlotý během včerejška ztratil 0,3 % (na 4,530 PLN/EUR), maďarský forint 0,5 % na 351,8 HUF/EUR.

Maloobchodní tržby za květen ve Spojených státech zklamaly. Ve srovnání s předchozím měsícem poklesly skoro jednou tolik, než s čím počítal trh. Na druhou stranu tržby za duben byly revidovány výrazně směrem nahoru. Z původní stagnace na 0,9 % m/m. Pohled na vývoj spotřebitelské poptávky tak včerejší statistika zřejmě nezmění. I tak ale dolar na zveřejnění reagoval oslabením a umožnil tak euru umazat ztráty, které v průběhu dne udrželo. Ve srovnání s přechozím dnem tak společná evropská měna nakonec skončila téměř beze změny na 1,213 USD/EUR.

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení