Americká inflace v prosinci zrychlila
15.01.2025 8:13:51Inflace ve Spojených státech se v prosinci podle našeho odhadu v meziročním vyjádření dále mírně zvýšila. Dobrou zprávou by ale měl být vývoj cen imputovaného nájemného. Evropská průmyslová produkce v listopadu zřejmě meziměsíčně stagnovala. Vzhledem k vysokým cenám energií, obavám ze zavádění cel i politické nejistotě nejsou její vyhlídky příznivé ani pro počátek letošního roku. Pomoci by mohlo chladnější počasí a vyšší výroba energetického průmyslu a pomalu oživující výroba dopravních prostředků. V regionu je kalendář událostí prázdný.
Průmyslová produkce v eurozóně v listopadu stagnovala
Inflace ve Spojených státech podle našeho odhadu v meziročním srovnání zrychlila z listopadových 2,7 % na 2,8 % y/y. Její jádrová složka by měla být ve srovnání s předchozím měsícem naopak o jednu desetinu nižší (3,2 % y/y). V listopadu některé položky překvapily poměrně výrazným růstem. Patřily mezi ně ceny ojetých vozidel, které vzrostly meziměsíčně o 2 %, pánských oděvů o 1 %, a ceny vybavení domácností o 0,6 % m/m. Tyto položky jsou však volatilní, přičemž jejich růst bývá většinou kompenzován nižší dynamikou cen v jiných kategoriích. Co je ale podstatné, imputované nájemné (které tvoří 23,7 % spotřebního koše a 30 % v případě jádrové inflace) v listopadu stouplo pouze o 0,23 % m/m, což bylo nejméně od ledna 2021, kdy ceny ovlivňovala pandemie koronaviru. V prosinci podle našeho odhadu imputované nájemné stouplo o 0,3 %, což je však stále méně, než tomu bylo v říjnu (0,4 % m/m). Zpomalování růstu cen nájemného by mělo vést k dalšímu přibrzdění inflace. Riziko však představuje zavádění cel či pokračování silnějšího růstu ve vybraných kategoriích spotřebního koše.
Průmyslová výroba v eurozóně, podle již zveřejněných ukazatelů z velkých národních ekonomik, v listopadu meziměsíčně stagnovala. V meziročním srovnání podle našeho odhadu poklesla o 2,7 %. Pohled na strukturu průmyslové výroby ukazuje, že výroba energii se od léta 2023 zotavuje. Stále však zůstává 10 % pod úrovní před vypuknutím války na Ukrajině. V nejbližším období by však tento segment měly podpořit nízké teploty, nové kapacity obnovitelných zdrojů i vyšší využití jaderných elektráren. Deset procent za predválečným obdobím zaostává i výroba v energeticky náročných odvětvích. Ceny energií zůstávají totiž stále vysoké a srážejí konkurenceschopnost výrobců, takže zde zlepšení příliš očekávat nelze. Výrazný meziroční pokles v říjnu zaznamenala výroba elektrických zařízení a strojů a zařízení, což je špatná zpráva z pohledu investiční aktivity, kterou zřejmě brzdí politická nejistota a obavy z daňových změn. To, co se zlepšuje, je výroba dopravních prostředků. Zde však poměr objednávek k zásobám naznačuje, že se tempo zvyšování výroby automobilů v nejbližších měsících přestane zvyšovat. Celkově za Q4 očekáváme pokles průmyslové produkce o 0,6 % q/q, tedy stejně jako v Q3. Vzhledem k politické nejistotě a vysokým cenám energií to ani se začátkem letošního roku nevypadá pro evropský průmysl růžově.
Americká data pozitivně překvapila
Data ze Spojených států pozitivně překvapila. Růst cen průmyslových výrobců zaostal za tržním konsenzem, zatímco důvěra malých podniků v ekonomiku dopadla podstatně lépe. Trh však vyčkává na zítřejší zveřejnění inflace, a tak na data nějak zásadně nereagoval. Kurz společné evropské měny byl ve srovnání s předchozím dnem o 0,2 % silnější a nacházel se na úrovni 1,027 USD/EUR.
Rozhovor pro Český rozhlas poskytla viceguvernérka Eva Zamrazilová. Ta v něm uvedla, že si troufá říct, že lednová inflace bude začínat dvojkou a že mezi 2 a 2,5 % se bude pohybovat i za celý letošní rok. Dodala, že současná situace otevírá prostor pro další uvolňování měnové politiky. V průběhu dne koruna oslabila o 0,2 % a v odpoledních hodinách se obchodovala za 25,28 CZK/EUR. Maďarský forint naopak o 0,2 % posílil (na 412,4 HUF/EUR), zatímco kurz polského zlotého zůstal beze změny (na 4,27 PLN/EUR).