Vítězem tohoto týdne je euro

17.01.2025 16:37:08

Tento týden se nesl ve znamení zveřejňování inflačních dat, a to jak ve Spojených státech, tak i na domácí půdě. Americká inflace v prosinci v meziročním vyjádření sice dále zvýšila své tempo a dosáhla 2,9 %, její jádrová složka ale pozitivně překvapila nižším růstem o 3,2 % y/y a +0,2 % m/m oproti tržnímu očekávání ve výši 3,3 %, respektive 0,3 %. To si trh interpretoval jako vyšší šanci na uvolňování měnové politiky Fedu a dolar začal ze svých nejsilnějších úrovní od listopadu 2022, kam se v posledních týdnech dostal díky datům z trhu práce, slábnout. Za tržními očekáváními zůstaly i prosincové ceny průmyslových výrobců. I po zveřejněných datech trhy zaceňují první snížení úrokových sazeb až v polovině letošního roku. Do jeho konce zatím vidí necelé dva „cuty“. Náš odhad předpokládá další uvolnění měnových podmínek v březnu. Americké prosincové maloobchodní tržby do tohoto rébusu příliš jasna nevnesly, když nominálně za očekáváními zaostaly (+0,4 % m/m vs +0,6 %), zatímco v tzv. kontrolní skupině, která je podstatná pro výpočet HDP, tržby rostly o silných 0,7 % m/m. Vítězem klání se tento týden ale nakonec stala společná evropská měna, která zpevnila o 1,3 % a v závěru týdne se obchodovala za 1,032 USD/EUR.

V eurozóně byl zveřejněn záznam z posledního (prosincového) jednání ECB. Ten potvrdil, že by úrokové sazby mohly v eurozóně dále klesat. Celoroční údaj německého HDP za rok 2024 ukázal na pokles tamní ekonomiky již druhý rok v řadě, tentokráte o 0,2 %. Celoroční údaj zároveň implikuje mezičtvrtletní pokles o 0,1 % v Q4 24, což by následovalo růst o 0,1 % v Q3. Hlubšímu poklesu německé ekonomiky v roce 2024 zabránila pomalu oživující spotřeba domácností (+0,3 %) a především spotřeba vlády (+2,6 %). Naproti tomu ostře klesla tvorba hrubého fixního kapitálu (o 2,8 %).

Tuzemská prosincová inflační data skončila pod tržním konsensem. Navzdory námi i trhu předpokládané meziměsíční stagnaci spotřebitelské ceny během prosince klesly o 0,3 %. To znamenalo zrychlení meziroční dynamiky z listopadových 2,8 % na prosincová 3,0 %, když trh, ČNB i my jsme počítali s 3,3 %. Inflace tak zůstala v tolerančním pásmu, kde se bude držet i po zbytek letošního roku. To by mělo umožnit ČNB na únorovém zasedání opět přistoupit ke snížení úrokových sazeb. V tomto smyslu data okomentovala i viceguvernérka ČNB E. Zamrazilová. Ceny průmyslových výrobců v závěru týdne naopak překvapily výrazným růstem. Oproti tržnímu konsensu ve výši 0,2 % se v prosinci oproti listopadu zvýšily o 0,6 %. Překvapení šlo v podstatě výlučně za energetickou složkou, když se ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu meziměsíčně zvedly o 3,4 %. V lednu však v této kategorii zřejmě uvidíme korekci směrem dolů. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/4hfA12A. Na pouze pomalu ožívající spotřebitelskou poptávku ukázala listopadová data maloobchodních prodejů i tržeb za celý sektor služeb. Také maloobchodní prodeje za listopad skončily pod tržním očekáváním. Podrobněji jsme prosincovou inflaci komentovali zde: https://bit.ly/CPI_Dec24_CZ, listopadový maloobchod a služby pak v tomto příspěvku: https://bit.ly/RSandServicesNov24_CZ.

Kurz koruny po zveřejnění prosincové inflace a vyjádřeních viceguvernérky Zamrazilové ztrácel. Zatímco týden domácí měna zahajovala lehce nad úrovní 25,05 CZK/EUR, v pátek se již obchodovala za 25,25-25,30 CZK/EUR. Maďarský forint v průběhu týdne mírně posílil z úrovní okolo 414 HUF/EUR na 412,7 HUF/EUR, polský zlotý pak z 4,27 na 4,26 PLN/EUR.   

Autor: Jana Steckerová