Trhy vyčkávají na vysvobození z nejistoty kolem cel

02.04.2025 16:18:45

ADP report v USA překvapil vyšším nárůstem, když ukázal na přírůstek nových pracovních pozic v soukromém sektoru o 155 tis. (vs konsensus 120 tis.) po únorovém nárůstu o 84 tis. ADP report je ale poměrně nespolehlivým prediktorem klíčové statistiky z amerického trhu práce (NFP), která bude zveřejněná tento pátek. Celkově ale zaměstnanost v USA dále robustně roste. To podle nás ostatně potvrdí i NFP report v závěru týdne.

Polská centrální banka (NBP) dle očekávání ponechala klíčovou úrokovou sazbu na 5,75 %. Jestřábí naladění guvernéra Glapińskeho zřejmě bude pokračovat i nadále, přesto by ale v září mohlo dojít k uvolnění měnové politiky NBP. Celkově kolegové z SG odhadují dvojí snížení sazeb o 25 bb do konce roku. Pokud by ale nedávná slabost v datech (nižší inflace, maloobchodní tržby a slabší mzdový růst) byla dále potvrzována, na stole pak může být i dřívější a výraznější uvolnění měnové politiky.

Na plánované tiskové konference dnes večer (ve 22:00 SELČ) by americká administrativa měla oznámit strategii ohledně cel. Dostupné informace se liší, ale obecně hovoří o možnostech, mezi kterými je víceúrovňový systém s až 20% cly na vybrané země či reciproční cla s výjimkami, resp. nižšími sazbami pro vybrané země. Oznámení může alespoň částečně zmírnit převládající nejistotu, byť to není zaručené vzhledem k předchozím zkušenostem. Podle předchozího vyjádření z Bílého domu by cla měla vstoupit v platnost téměř ihned.

Obchodování na finančních trzích bylo před zásadní večerní událostí nervózní. Americký dolar vůči euru oslabil o 0,3 % nad 1,08 USD/EUR. Maďarský forint a polský zlotý zpevnily o 0,2‑0,5 %. Maďarskému forintu se díky výraznému posílení podařilo prolomit hranici 400 HUF/EUR. Česká koruna postrádala impuls a zůstává tak poblíž otevírací úrovně. Na obchodování neměla zásadní dopad ani informace ohledně výsledku hospodaření tuzemských veřejných financí, které skončily v deficitu 2,2 % HDP v roce 2024, což značilo citelné zlepšení o 1,5 pb oproti roku 2023. To také reflektuje pozitivní dopad konsolidačního balíčku. I díky tomu a také nízké míře zadlužení a nižším schodkům veřejných financí zůstává Česká republika na stupnicích ratingových agentur jako nejlépe hodnocená země ve středoevropském regionu.

Autor: Kevin Tran Nguyen