Americká administrativa zavádí šokovou terapii skrze cla

03.04.2025 8:13:56

Vzhledem k včerejšímu pozdnímu oznámení nové celní strategie Spojených států budou mít včerejší události citelný dopad do dnešního obchodování. Oznámená cla byla celkově na straně pesimističtějších scénářů a zalila trhy risk-off náladou. Někteří představitelé USA ovšem indikovali možnost vyjednávání do budoucna. Z dnešních dat bude sledován vývoj sentimentu v USA, kde ISM index ve službách podle nás klesne o 1 b. na 52,5 b. V eurozóně zápis z posledního zasedání ECB může nabídnout vhled do diskuse centrálních bankéřů kolem současných rizik, a to včetně plánované fiskální expanze a negativního dopadu cel. 

Data z USA a eurozóny zřejmě ustoupí do pozadí.

Datová fronta z USA nabídne bilanci zahraničního obchodu (zboží a služeb) za únor, která zřejmě zůstane v hlubokém deficitu, a ISM index ze služeb, který by měl ukázat na zhoršení sentimentu. Deficit zahraničního obchodu se podle tržního konsensu zmírnil z lednových 131 mld. USD na 123,5 mld. USD v únoru, stále by ale měl reflektovat předzásobení dovozy před zavedením cel. Pokles ISM ze služeb může asistovat obavám o tamní ekonomiku, to ale mohou kontrovat zítřejší data NFP, od kterých si slibujeme pokračování solidního růstu zaměstnanosti v americké ekonomice.

Zápis z posledního zasedání ECB zřejmě nepřinese přelomové informace, ale nabídne hlubší pohled do debaty uvnitř ECB ohledně bilance rizik ve vztahu k dopadům cel, obchodních válek a fiskální politiky. Podle dostupných informací někteří představitelé ECB zvažují pozastavení cyklu snižování úrokových sazeb na nadcházejícím dubnovém zasedání (17.4.). Finanční trhy momentálně zaceňují zhruba 75% šanci na další cut o 25 bb, přičemž ta se od začátku března dokonce zvýšila. Celkově ale investoři stupňovali sázky na uvolnění měnové politiky ECB do konce roku. V současné době finanční trh implikuje snížení depozitní sazby ECB až pod 2 % do konce letošního roku, což je zhruba o 20 bb níže oproti začátku března. To může odrážet zvýšené obavy ohledně negativních dopadů cel na eurozónu a příznivější data (zpomalující mzdový růst i inflace).

„Liberation day“ otevřel cestu pro obchodní války a vyjednávání.

Americká administrativa včera večer přišla s víceúrovňovým systémem recipročních cel, která se výrazně liší v závislosti na zemi. Zároveň podle slov D. Trumpa šlo o diskontované sazby, přičemž 10% je spodní hranice. Dodatečná cla byla v závislosti na dosavadní výše obchodních bariér vůči USA stanovena v rozmezí od 10 % až po 50 %. V určitých případech to bylo nad očekáváními nebo případně na horní hranici intervalů, které byly brány v potaz před zveřejněním. Na EU byla uvalena 20% cla, což bylo spíše na straně více pesimistických scénářů. Obzvláště těžce zasažena byla Čína, a to nejen kvůli vysokým (dodatečným) clům přímo na Čínu, ale také kvůli vysokým clům na tzv. China+1 země, přes které Čína přesměrovala obchodní toky do USA. Vysoká cla otevírají cestu k vyjednávání, zároveň ale jejich (vysoké počáteční) úrovně představují šokovou terapii pro globální obchod. Finanční trhy zalila vlna risk‑off nálady. Zvláště trpěly americké akciové trhy, které zaznamenaly ostrý pokles po volatilní denní seanci, přičemž po obchodování pokles nabíral na síle. Také devizové trhy zažily velmi volatilní chvíle, obecně však dolar pokračoval v mírné akumulaci ztrát. Dolarové úrokové sazby nejdříve citelně narostly, aby vzápětí nárůst vymazaly a v denním srovnání dokonce mírně klesly.

ADP report v USA překvapil vyšším nárůstem, když ukázal na přírůstek nových pracovních pozic v soukromém sektoru o 155 tis. po únorovém nárůstu o 84 tis. ADP report je ale poměrně nespolehlivým prediktorem klíčové statistiky z amerického trhu práce (NFP), která bude zveřejněná zítra. Celkově ale zaměstnanost v USA dále robustně roste. To podle nás ostatně potvrdí i NFP report.

Polská centrální banka (NBP) dle očekávání včera ponechala klíčovou úrokovou sazbu na 5,75 %. Jestřábí naladění guvernéra Glapińskeho zřejmě bude pokračovat i nadále, přesto by ale v září mohlo dojít k uvolnění měnové politiky NBP. Celkově kolegové z SG odhadují dvojí snížení sazeb o 25 bb do konce roku. Pokud by ale nedávná slabost v datech (nižší inflace, maloobchodní tržby a slabší mzdový růst) byla dále potvrzována, na stole pak může být i dřívější a výraznější uvolnění měnové politiky.

Maďarský forint a polský zlotý včera zpevnily o 0,4 %. Maďarskému forintu se díky výraznému posílení podařilo prolomit hranici 400 HUF/EUR. Večerní události ale část pohybu zvrátily. Česká koruna postrádala včera silný impuls a obchodovala se tak v úzkém pásmu kolem otevírací úrovně. Na obchodování neměla zásadní dopad ani informace ohledně výsledku hospodaření tuzemských veřejných financí, které skončily v deficitu 2,2 % HDP v roce 2024, což značilo citelné zlepšení o 1,5 pb oproti roku 2023. To také reflektuje pozitivní dopad konsolidačního balíčku. I díky tomu a také nízké míře zadlužení a nižším schodkům veřejných financí zůstává Česká republika na stupnicích ratingových agentur jako nejlépe hodnocená země ve středoevropském regionu.

Autor: Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení