Finanční trhy se po Velikonocích zklidnily
25.04.2025 14:49:22Vstup do tohoto týdne byl poznamenán ostrými výroky Donalda Trumpa na adresu šéfa americké centrální banky Jeromé Powella. Ty spustily vlnu odlivu kapitálu ze Spojených států, výprodej na akciových trzích a oslabení amerického dolaru. Ten propadl až na 1,156 USD/EUR. V průběhu týdne se situace postupně zklidňovala, a i na geopolitickém poli jsme se dočkali několika pozitivních zpráv. Objevily se informace o možné dohodě týkající se celních válek s Japonskem a Indií, možnost slevit z některých celních opatření připustila i Čína. V závěru týdne se již dolar nacházel na úrovni 1,135 USD/EUR.
Z ekonomického pohledu týden patřil předstihovým indikátorům. Ty nakonec alespoň v průmyslové oblasti nedopadly tak špatně, jak se očekávalo. Ve Spojených státech se průmyslový PMI udržel nad padesátibodovou hranicí, a dokonce předčil březnový výsledek. V Německu sice k mírnému zhoršení došlo, ale zdaleka ne tak razantnímu, s jakým jsme počítali. Za eurozónu jako celek se indikátor dokonce o desetinu ve srovnání s březnem zlepšil (na 48,7 bodu). Lepší, než očekávané výsledky přinesl i německý IFO index. Negativní překvapení naopak vzešlo z PMI v oblasti služeb. Zde se indikátor v eurozóně nečekaně propadl pod padesátibodovou hranici.
Pozitivní zprávou, alespoň z hlediska ECB, byl její mzdový průzkum. Ten ukázal, že zatímco v Q4 24 činil meziroční růst nominálních mezd 4,7 % po očištění o jednorázové odměny, pro první čtvrtletí letošního roku průzkum ukazuje na pokles růstové dynamiky na 3 %. To je výsledek konzistentní s cenovou stabilitou, pokud budeme předpokládat 2% inflační cíl a 1% dlouhodobý růst produktivity. ECB tak podle našeho názoru přistoupí v červnu a červenci k dalšímu snížení úrokových sazeb, a to o 25 bb na 1,75 %.
Předstihové indikátory byly zveřejněny i na domácí půdě. Zde se důvěra v tuzemskou ekonomiku mírně zhoršila. K jejímu meziměsíčnímu snížení z 99,5 b. na 96,7 b. přispělo zhoršení sentimentu spotřebitelů i podnikatelů. Z centrálních bankéřů rozhovor pro Seznam zprávy poskytl viceguvernér Jan Frait. Ten v něm uvedl, že se klíčová úroková sazba může ve druhém pololetí letošního roku pohybovat kolem 3,5 %. Zároveň by byl se snižováním úrokových sazeb velmi opatrný. Kurz koruny v průběhu týdne dále korigoval své ztráty. Dostal se dokonce zpět pod hladinu 25 CZK/EUR (na 24,93 CZK/EUR), kde se nacházel před vyhlášením recipročních cel (2. dubna). Mírně posiloval i polský zlotý (na 4,269 PLN/EUR). Ten však své ztráty vyvolané obavami z celních válek a silně holubičí rétorikou guvernéra Glapinského rozhodně celé neumazal. Maďarský forint se v pátečních odpoledních hodinách obchodoval za 406,3 HUF/EUR. Týden začínal zhruba na úrovni 409 HUF/EUR.