Česká inflace pod cílem ČNB

06.05.2025 15:39:30

Finální indikátory PMI z oblasti služeb i kompozitní index za duben byly v Německu i eurozóně revidovány mírně směrem nahoru. Kompozitní ukazatele jsou tak v obou případech nad 50bodovou hranicí značící fázi expanze.

Česká meziroční inflace v dubnu klesla z 2,7 % na 1,8 % a byla tak nižší, než se čekalo. Tržní konsensus i náš odhad předpokládaly 2,1 %. Hlavním zdrojem odchylky od naší prognózy byl vývoj cen potravin (včetně všech nápojů a tabáku), které meziměsíčně klesly o 0,6 %.  Ke snížení meziroční inflace přispěly také ceny pohonných hmot. Ty podle našeho odhadu v dubnu meziměsíčně klesly o 2,8 % a navázaly tak na silný pokles z března. Jádrová inflace pravděpodobně setrvala poblíž úrovní z předchozích měsíců (2,4-2,5 % y/y). V průběhu dalších dvou měsíců očekáváme opětovné zrychlení meziroční inflace v důsledku odeznívajícího vlivu vyšší srovnávací základny z loňska. Navzdory tomu by ale celková inflace měla zůstat pod 3 % y/y, tedy v tolerančním pásmu centrální banky. Ve druhé polovině roku 2025 pak očekáváme postupnou stabilizaci meziroční inflace kolem dvouprocentního cíle. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/4m2e8qP.

Regionální měny dnes ztrácely. Nejvíce oslabil maďarský forint, a to o 0,4 % na 405,1 HUF/EUR. V závěsu za ním byl polský zlotý se ztrátou 0,3 % (na 4,28 PLN/EUR) a česká koruna s 0,2 %. Ta se nicméně udržela těsně pod hladinou 25 CZK/EUR. Společná evropská měna si naopak připsala drobný zisk (+0,1 % na 1,13 USD/EUR).

Autor: Jana Steckerová