Růst cen výrobců zrychlil

16.06.2021 9:38:08

Ceny průmyslových výrobců v ČR v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,9 %. Čekalo se přitom zpomalení zdražování na straně výrobců na 0,4 % po předchozím růstu cen o 0,8 %. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na 5,1 % z předchozího 4,6 %.

Za necelou polovinou meziměsíčního zdražení stálo tentokrát odvětví kovodělné, dále se opět citelně zvýšily ceny v odvětví chemických látek a výrobků a z jedné čtvrtiny byl za zdražením sektor zpracování ropy. Právě sektor rafinérský pak stojí za většinou meziročního růstu cen výrobců. Bez rafinérství by ceny v průmyslu rostly meziročně nikoliv o 5,1 %, nýbrž o 2,1 %. Naopak ceny dopravních prostředků a potravin jsou v meziročním srovnání mírně níž.

V květnu se oproti dubnu rychle zvýšily ceny zemědělských výrobců o 2,9 % a jejich meziroční tempo tak vzrostlo 4,4 % po předchozích 1,3 %. Ceny v odvětví služeb meziměsíčně stagnovaly a v meziročním srovnání rostly o umírněných 1,1 %. Kde byl ovšem patrný nárůst bylo stavebnictví. Ceny prací zde povyrostly meziměsíčně o 0,3 %, ale ceny materiálů o 1,9 %, což souvisí s problémy v subdodávkách. V případě stavebních prací tak došlo k mírnému meziročnímu zrychlení na přijatelných 2,7 %, nicméně na straně materiálů se tempo dál zvýšilo na 7,8 % po předchozím tempu 6,2 %.

Naše prognóza cen průmyslových výrobců pro letošek ukazovala zvýšení o 3,3 %, přičemž hlavním tahounem je vyšší cena ropy. Nicméně dosavadní vývoj ukazuje spíše k celoročnímu tempu poblíž 4,5 %. Členové bankovní rady v posledních dnech vyjadřují ochotu zvýšit úrokové sazby raději dříve, než později, a dnes zveřejněné údaje o vývoji cen výrobců by mohly přimět váhající členy bankovní rady spíše k dřívějšímu kroku.
Autor: Michal Brožka