Jádrové cenové tlaky v USA v srpnu mírně ožily

27.09.2024 7:51:21

Ve Spojených státech dnes budou zveřejněny deflátory osobní spotřeby (PCE) za srpen. Podobně jako v případě již známých spotřebitelských cen (CPI) za stejný měsíc lze očekávat určité zvýšení meziměsíční dynamiky jeho jádrové složky. Riziko zvýšeného cenového růstu ve službách tedy ještě definitivně nepominulo. Ekonomická důvěra v eurozóně se v září podle našeho odhadu nezlepšila. Růst tamní ekonomiky tak pravděpodobně zůstane i v letošním třetím čtvrtletí nevýrazný.

Nálada v eurozóně se zatím nelepší

Dnes bude v USA zveřejněn Fedem preferovaný cenový ukazatel v podobě srpnového deflátoru osobní spotřeby (PCE). Předpokládáme, že celkový deflátor PCE v srpnu vzrostl meziměsíčně o 0,11 % a jeho jádrová složka o 0,2 %. V anualizovaném vyjádření to znamená meziměsíční růst jádrových cen o 2,4 %, což by byla první hodnota přesahující cíl Fedu od letošního dubna. Ve srovnání s dříve zveřejněnými statistikami spotřebitelských cen (CPI) by měl jádrový PCE deflátor růst výrazně nižším tempem. Ke zvýšení jádrového CPI o 0,3 % m/m totiž v srpnu významně přispělo rychle rostoucí nájemné (0,5 % m/m), které nemá v deflátoru PCE takovou váhu. Naopak větší vliv zde mají náklady na zdravotní péči a finanční transakce, jejichž příspěvek pravděpodobně v srpnu zůstal utlumený.

Ekonomická důvěra v eurozóně se v září patrně nezlepšila, což naznačuje pokračování utlumeného ekonomického růstu. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu od Evropské komise (ESI) se podle našeho odhadu v září snížil meziměsíčně o 0,1 b. na 96,5 b., což by bylo 0,38 směrodatné odchylky pod dlouhodobým průměrem. Zhoršení podle bleskového odhadu v září zaznamenala spotřebitelská důvěra. K poklesu podle nás v září došlo i ve službách, které byly v průběhu léta dočasně podpořeny olympijskými hrami. Mírné zlepšení naopak očekáváme v průmyslu, kde však sentiment i tak zůstává pesimistický.

Týdenní data z trhu práce v USA zhoršování situace nepotvrzují

Ochlazování trhu práce v USA zůstává mírné. Přestože se v poslední době na finančních trzích zejména v souvislosti se snižováním růstu zaměstnanosti často skloňuje riziko výraznějšího zhoršení situace na americkém trhu práce, týdenní statistiky o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti zvýšené tempo propouštění neindikují. V uplynulém týdnu jich bylo 218 tis., což je z dlouhodobého pohledu stále nízká hodnota a zároveň o 5 tis. méně, než činil tržní konsenzus. Pozitivně překvapily také srpnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, a to i po očištění o vysoce volatilní složku dopravy. Růst HDP za Q2 24 byl v souladu s očekáváním potvrzen na 3 % mezičtvrtletně anualizovaně, a to i přes lehce sestupnou revizi u dynamiky osobní spotřeby z původních 2,9 % na 2,8 % mezičtvrtletně anualizovaně. Americký dolar navzdory poměrně solidním datům včera lehce oslabil (o 0,3 % na 1,117 USD/EUR), k čemuž pravděpodobně přispěl čínskou vládou oznámený stimul pro ekonomiku, který si investoři vyložili jako pozitivní zprávu pro rizikovější měny. Středoevropský region se nicméně na této pozitivní vlně nesvezl, když česká koruna k euru zhruba stagnovala, zatímco polský zlotý a maďarský forint mírně ztratily.

Autor: Jaromír Gec

Plný text ke stažení