Nálada v české ekonomice na vzestupu

24.04.2024 16:39:31

Nálada se v tuzemské ekonomice v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 b., nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra pokračovala v nastoleném trendu od začátku roku a opět výrazně vzrostla o 3,9 b. na úroveň 103,8 b. Dosáhla tak nejvyšší hodnoty od září 2021 a po dlouhé době se přehoupla nad dlouhodobý průměr. Podnikatelská důvěra se rovněž zvýšila, byť mírněji. K tomu přispěla všechna odvětví s výjimkou obchodu, kde došlo k nepatrnému zhoršení. Na zlepšení důvěry v průmyslu by se mohl podepsat příznivější vývoj nových zakázek či stabilizující se situace v německém průmyslu, kde výroba v letošních prvních dvou měsících meziměsíčně již rostla. Čtvrtletní průzkum ukázal, že největší bariérou produkce v tuzemském průmyslu zůstává nedostatečná poptávka následovaná nedostatkem materiálů a zařízení. Rostoucí optimismus v domácí ekonomice nahrává našemu výhledu ohledně postupně sílícího růstu české ekonomice v letošním roce. To a mnoho dalšího rozebíráme v jarní edici Ekonomických výhledů k dispozici zde: https://bit.ly/CEO_2Q24_CZ.

Na optimističtější vyhlídky v dubnu ukázal i německý IFO index, který vzrostl již třetí měsíc v řadě. V dubnu narostla složka hodnocení současné situace i očekávání do budoucna. Jejich úrovně, i přes pozitivní vývoj v posledních měsících, však zůstávají nízké a stále tak indikují útlum ekonomické aktivity.

Lepší IFO index a v souladu s konsensem americká data objednávek dlouhodobého zboží nepřinesly zásadní zvrat v obchodování. Eurodolarový pár se dnes obchodoval v úzkém pásmu a je zatím beze změny. Středoevropské měny měly dnes tendenci slábnout. Maďarský forint sice jen nepatrně o 0,1 %, polský zlotý však ztratil 0,5 %. Česká koruna rovněž oslabila jen mírně o 0,15 %, navzdory tomu, že korunové tržní sazby vzrostly celkem výrazně o 11-14 bb dle splatnosti, což bylo citelně více než ty dolarové či eurové.

Autor: Kevin Tran Nguyen