Česká inflace v listopadu dosáhla horní hranice tolerančního pásma
10.12.2024 8:07:03Klíčovým údajem dnešního dne bude tuzemská inflace, která podle našeho odhadu v listopadu vzrostla i s přispěním nízké srovnávací základny v meziročním vyjádření na 3,0 %. Vliv by na to měl mít i pokračující růst cen potravin. Jádrová inflace by měla v listopadu setrvat na 2,4 % y/y, což by mělo stále odrážet svižný růst cen služeb, který bude nadále držet jádrovou složku nad 2% inflačním cílem ČNB. To by tak rovněž mohl být jeden z argumentů pro prosincové pozastavení snižování sazeb ČNB, které nyní předpokládáme.
Vlivem dražších potravin inflace v ČR vzrostla na 3 %.
V listopadu podle našeho odhadu tuzemská inflace dosáhla na 3 % y/y, s čímž se shoduje i tržní konsensus. Z hlediska její struktury očekáváme, že listopadové zvýšení z říjnových 2,8 % y/y bylo způsobeno především pokračujícím růstem cen potravin. Ty se podle našeho odhadu (včetně alkoholických nápojů a tabáku) v listopadu zvýšily o 0,4 % m/m a meziroční růst tak dosáhl 2,9 % y/y po 2,3 % v říjnu. To by k celkové meziroční inflaci přidalo 0,2 pb. Kromě toho ceny pohonných hmot v listopadu obrátily klesající trend a podle našeho odhadu meziměsíčně povyskočily o 0,8 %. Jde však o jen mírný nárůst oproti citelnému poklesu z předchozích měsíců. I vlivem loňské nízké srovnávací základny by se však meziroční pokles cen pohonných hmot v listopadu zmírnil na -7,7 % oproti -11,5 % z října, což by k inflaci přidalo dalších 0,1 pb oproti říjnu.
Jádrová inflace by podle nás měla v meziročním vyjádření v listopadu setrvat na 2,4 %. Její meziměsíční sezónně očištěná dynamika podle nás zpomalila z říjnových 0,26 % na stále zvýšených 0,21 %. V rámci jádrové složky bude nadále působit svižný růst cen služeb, který v říjnu dosahoval 5,3 % y/y, naproti tomu ceny zboží byly meziročně vyšší o pouze 1,3 %. I přes nárůst meziroční celkové inflace na 3 % v listopadu a pravděpodobné překročení této hranice v prosinci očekáváme, že by se inflace na začátku příštího roku měla vrátit do tolerančního pásma ČNB. To ale pravděpodobně nic nezmění na odhodlání většiny bankovní rady pozastavit proces snižování sazeb ČNB na prosincovém zasedání na programu 19.12.
Kondice českého průmyslu v říjnu příliš nepotěšila.
Měsíční indikátory z tuzemské ekonomiky přinesly smíšený obrázek výrobního sektoru. Zatímco se stavební produkce dokázala otřepat ze silného zářijového poklesu, který byl ovlivněn povodněmi a nepříznivým počasím, a meziměsíčně vzrostla o 3,8 %, tak průmyslová produkce dále klesala, když na zářijový pokles o 0,5 % m/m navázala snížením o 0,7 % v říjnu. K tomu došlo navzdory meziměsíčně vyšší výrobě aut a relativně příznivým předstihovým indikátorům. Solidní výkon automobilového průmyslu se dále odrážel v zahraničním obchodě, který zřejmě těžil z vývozu dříve rozpracovaných výrobků. Více jsme psali zde: https://bit.ly/IndDec24. Data z trhu práce potvrdila jen lehké uvolňování napětí na tuzemském trhu práce. Jeho celková odolnost by měla stále podporovat solidní růst reálných mezd do budoucna (více zde: https://bit.ly/49xqW2G). ČNB včera také zveřejnila stav devizových rezerv ke konci letošního listopadu, který jsme komentovali zde: https://bit.ly/3OL2P6P.
Včerejší obchodování na globálních trzích postrádalo silný impuls. I na pozadí situace na Blízkém východě, kde došlo ke svrhnutí B. Al-Assada v Sýrii a vzniku mocenského vakua, což může dále eskalovat tenze v této části světa, bylo obchodování obecně relativně klidné. Odrazilo se to ale v ceně surové ropy Brent, ta rostla o téměř 2 %. Eurodolarový pár končil včerejší obchodování mírně nad 1,05 USD/EUR. Středoevropské měny posilovaly, česká koruna oproti ostatním ale zaostávala. Tuzemská měna zůstala prakticky poblíž otevírací úrovně, zatímco polský zlotý posílil o 0,2 % a maďarský forint zpevnil oproti euru o 0,4 %.