Medián Fedu ukáže již pouze na jedno snížení sazeb v letošním roce

11.06.2024 14:00:39

Americká centrální banka ponechá na svém středečním zasedání podle našeho odhadu úrokové sazby beze změny. Pozornost bude směřovat na nový medián výhledu úrokových sazeb Fedu, který doposud naznačoval trojí snížení sazeb v letošním roce. To je vzhledem k dosavadnímu vývoji inflace nereálné. Pokud by nový medián signalizoval dvojí uvolnění měnových podmínek, považovali bychom to za holubičí signál. Spíše ale medián ukáže pro letošek jenom na jeden „cut“, čímž si Fed k takovémuto kroku ponechá otevřené dveře, zároveň tím ale naznačí, že není kam spěchat. Náš odhad vzhledem k dobré kondici americké ekonomiky i listopadovým prezidentským volbám stále počítá s prvním uvolněním měnových podmínek až v březnu příštího roku. Trh zatím ve svých cenách pro letošek zahrnuje necelé dva „cuty“. Klíčovou otázkou bude, kam až úrokové sazby klesnou a kde leží jejich dlouhodobá neutrální úroveň. My ji odhadujeme na 3,00-3,25 %, finanční trhy na 4 %, samotný Fed pak na 2,6 %.            

 Americká centrální banka ponechá na svém středečním zasedání sazby beze změny (na 5,00-5,25 %). Inflace ve Spojených státech sice již výrazně ubrala na tempu, zpomalování se ale nyní v podstatě zastavilo (3,4 % y/y v dubnu). K tomu, aby se inflace navrátila udržitelněji na 2% inflační cíl, bude třeba výrazné zpomalení růstu cen imputovaného nájemného (směrem ke 3,5 % y/y vs. 5,5 % y/y v dubnu). Jeho vývoj je silně navázán na situaci na trhu práce, která zůstává utažená (272 tisíc nově vytvořených pracovních míst v květnu oproti 180 tisícům očekávaných trhem). To společně se solidní výkonností ekonomiky podle našeho názoru povede k tomu, že úrokové sazby zůstanou v USA po delší období beze změny.

Pozornost trhů bude směřovat na novou ekonomickou prognózu Fedu, a to především medián výhledu úrokových sazeb. Ten březnový počítal se 75bodovým snížením sazeb pro letošní rok a se stejným poklesem pro rok příští. Vzhledem k inflačnímu vývoji se domníváme, že počet „cutů“ bude pro letošek zredukován na pouze jeden. Ponechání dvojího snížení sazeb bychom vnímali jako holubičí signál, naopak jeho úplné vyloučení nepředpokládáme, neboť si Fed bude chtít nechat dveře pro takovýto krok otevřené. Zároveň se domníváme, že inflační výhled Fedu bude zvýšen. Jeho preferovaný inflační indikátor PCE by měl podle březnové predikce centrální banky dosáhnout v letošním roce 2,4 %, stejně tak i jeho jádrová složka. Vzhledem k poslednímu inflačnímu vývoji se však pro letošek v obou kategoriích jeví jako pravděpodobnější úroveň 2,9 %. Odhad HDP pro letošní rok (2,1 %) zřejmě výrazných změn nedozná.  

Vzhledem k dobré kondici americké ekonomiky, inflačnímu vývoji i nadcházejícím listopadovým americkým volbám předpokládáme, že úrokové sazby zůstanou beze změny až do března příštího roku. Dále je Fed podle naší prognózy bude snižovat o 25 bb každé čtvrtletí až do doby, než dosáhnou neutrální úrovně. Tu odhadujeme na úrovni 3,0-3,25 %. Finanční trhy jsou v tomto ohledu agresivnější, když předpokládají, že se sazby budou v delším horizontu držet kolem 4 %, když samotný Fed vidí neutrální sazbu na 2,6 %. Kolem tohoto tématu nás tedy čeká ještě diskuse, která už v americké centrální bance probíhá. Jejím výsledkem bude pravděpodobně vyšší úroveň neutrální sazby. Otázka je, zda to budou až ta zmíněná trhy nyní očekávaná 4 %. Zároveň pokud Fed sazby letos nesníží a finanční trhy budou postupně svá očekávání umazávat, ovlivní to i vývoj amerického dolaru. Ten by pak podle naší prognózy posílil v závěrečném čtvrtletí letošního roku na 1,05 USD/EUR.

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení