ČNB zpřísnila podmínky pro hypotéky

25.11.2021 16:59:03

V souladu s naším očekáváním přikročila ČNB ke zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. Konkrétně došlo ke znovuzavedení horních hranic ukazatelů DTI a DSTI (od dubna 2022) a ke snížení limitu ukazatele LTV na 80 % a na 90 % v případě žadatelů věku pod 36 let. Současně ČNB rozhodla o zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy bank o 0,5 pb na 2 % s účinností od 1. ledna 2023.

Česká koruna dnes při nízké likviditě procházela technickým obchodováním v pásmu 25,45 – 25,50 CZK/EUR. Dnešní vyhlášení nouzového stavu v ČR nemělo na domácí měnu významnější dopad.

Údaje z německého HDP za třetí čtvrtletí ukázaly oproti původním údajům nepatrně slabší celkové tempo růstu ve výši 1,7 % q/q. Naopak spotřeba domácností vykázala růst 6,2 %, což výrazně předčilo odhady, zatímco investice a vládní spotřeba nečekaně výrazně propadly. Stále je patrné, že statistické údaje obsahují výrazně větší nejistotu, než je obvyklé.

Evropský regulátor dnes schválil využití vakcíny Pfizer-BioNTech pro děti od 5 do 11 let. Aktivita na trzích dnes byla slabá díky svátku Dne díkuvzdání v USA. Akciové trhy v Evropě po včerejším poklesu mírně rostly. Dolar proti euru jen nepatrně oslabil.
Autor: Michal Brožka