Inflace v eurozóně na cíli
17.07.2025 6:50:50Finální čísla evropské inflace za červen ukážou, že se nachází na svém 2% cíli. Jádrová inflace zůstává mírně vyšší (na 2,3 %). Pro trhy budou zajímavější odpolední data amerických maloobchodních tržeb. Ty po dvouměsíčním poklesu zaznamenají podle nás meziměsíční nárůst, který ale půjde primárně na vrub vyšším cenám. Sledován bude i tradiční počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden. Za ten předchozí bylo číslo překvapivě nízké.
Maloobchodní tržby v USA v červnu výše, kvůli vyšším cenám
Finální čísla evropské inflace za červen by již překvapit neměla, pozornost trhů z pohledu ekonomických dat tak bude směřovat na odpolední americká data. Zde bude klíčová statistika maloobchodních tržeb za červen. Ty jsou v USA zveřejňovány v nominálním vyjádření a výrazně tak do nich promlouvá vývoj cen, typicky ropy, respektive pohonných hmot, nyní i zaváděná cla. Právě kvůli zavádění cel je podle nás spotřebitelská poptávka v USA již za svým vrcholem. Přestože červnové maloobchodní tržby pravděpodobně naznačí určité zlepšení po dvou po sobě jdoucích poklesech, bude se jednat o pouze dílčí oživení způsobené růstem cen. Reálný růst soukromé spotřeby bude s vysokou pravděpodobností zpomalovat ze solidního tempa roku 2024 (ve výši 2,8 %), a to v důsledku několika faktorů: 1) zpomalujícího růstu nominálních i reálných mezd, 2) mírného oslabení růstu zaměstnanosti a 3) skutečnosti, že spotřeba v posledních čtvrtletích převyšovala růst reálného disponibilního příjmu. Současně zůstává míra úspor výrazně pod dlouhodobým průměrem a odhady naznačují, že objem tzv. nadbytečných úspor domácností byl již zcela vyčerpán. Nově schválené daňové škrty tento nepříznivý trend zásadním způsobem nezvrátí.
Dolar pod vlivem spekulací na ohledně odvolání Powella
Dolar i po většinu včerejška cítil od obchodníků podporu, i když jeho zisky během evropské seance už nebyly tak výrazné jako v úterý. To zelené bankovky podpořila zveřejněná inflační data v USA, která poukázala na dopad zaváděných cel do finálních cen pro domácnosti a utvrdila trhy v očekávání, že americká centrální banka se snižováním úrokových sazeb spěchat nebude. Během včerejška se tak kurz eura posunoval z ranních hodnot téměř u 1,163 USD/EUR krátce dokonce pod 1,160 USD/EUR. Zpět nad tuto úroveň kurz vrátila červnová data cen průmyslových výrobců z USA. PPI totiž skončily celkem výrazně pod očekáváním trhu, a to i ve své jádrové složce (bez potravin a energií). Nutno ale dodat, že byla výrazně výše revidována data za předchozí měsíc (u celkové inflace z původních +0,1 % na +0,3 %). U jádrové složky z +0,1 % dokonce na +0,4 %. To výrazně utlumilo tržní reakci. Další posilující vlna ze strany dolaru přišla po zveřejnění lepších čísel americké průmyslové produkce za červen, když byl k lepšímu navíc revidován i výsledek za květen. Nečekaně se též zvýšilo využití výrobních kapacit v USA. V dalším průběhu americké seance se dramaticky zvýšila volatilita, když kurz nejprve vystřelil na 1,170 USD/EUR v reakci na zprávy, že podle zdrojů z Bílého domu obeznámeného se situací hodlá Donald Trump odvolat šéfa centrální banky J. Powella. Tyto spekulace následně prezidentská kancelář dementovala a kurz se vrátil pod 1,165 USD/EUR.
Na měnách středoevropského regionu panovala včera lehce pozitivní nálada, v podstatě všechny měny regionu nepatrně posilovaly. Polský zlotý se dočkal červnové jádrové inflace. Meziměsíční i meziroční dynamiky sice skončily v souladu s očekáváním, neimplikují ale další rychlé snižování úrokových sazeb.
V tuzemsku byly publikovány ceny z primárních okruhů za červen. Ty ukázaly na spíše protiinflační momenta. Meziměsíční pokles zaznamenaly ceny průmyslových i zemědělských výrobců, stavebních prací i těch ve službách. Z meziročního pohledu jsou ceny průmyslníků v deflaci, zpomalení cenového růstu vykázaly zemědělci, stavebníci i poskytovatelé služeb. Pro centrální bankéře akcentující proinflační rizika by to tedy měla být alespoň trochu uklidňující zpráva. Podrobněji jsme tato data komentovali zde https://bit.ly/44y0cy1. Ranní zisky k 24,64 CZK/EUR koruna v odpoledních hodinách do značné míry vymazala posunem k 24,66 CZK/EUR, aby v závěru seance kvůli turbulencím na dolaru opět testovala silnější úrovně.