Inflace ve Spojených státech stále nad 2% cílem
11.12.2024 7:54:34Klíčovou událostí dnešního dne bude inflace ve Spojených státech, která podle našeho odhadu v listopadu meziměsíčně vzrostla v celkovém vyjádření i ve své jádrové složce shodně o dvě desetiny. Pokud nedojde k nějakému výrazně negativnímu překvapení, tak očekáváme, že americká centrální banka v příštím týdnu sníží sazby o dalších 25 bb. Jádrová inflace nicméně zatím zůstává nad třemi procenty, a i proto její další vývoj bude z hlediska nastavení měnové politiky klíčový.
Americká jádrová inflace má k cíli ještě daleko
Inflace ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně vzrostla o 0,2 % a v meziročním srovnání tak stagnovala na 2,6 %. Podobný vývoj zaznamenala jádrová inflace, která by v meziročním vyjádření měla podle našeho odhadu mírně zpomalit na 3,2 %. I tak ale stále zůstává výrazně nad 2% cílem americké centrální banky. K jeho udržitelnému dosažení bude klíčové zpomalení růstu cen imputovaného nájemného. To podle našeho odhadu vzrostlo meziměsíčně o 0,35 % v listopadu. Aby se inflace mohla navrátit k 2% cíli, bylo by třeba dlouhodobějšího zpomalení jeho tempa pod 0,3 % m/m, což by podle našeho předpokladu mělo brzy nastat. Americký Fed tak bude moci se snižováním úrokových sazeb pokračovat. Další takovýto krok v rozsahu 25 bazických bodů očekáváme na zasedání v příštím týdnu.
Česká inflace zůstala v listopadu beze změny
Česká inflace v listopadu zůstala v meziročním vyjádření beze změny na 2,8 %. Naše prognóza i tržní konsensus naproti tomu očekávaly zrychlení na 3,0 %. Centrální banka pak pro listopad odhadovala meziroční inflaci ve výši 2,9 %. Překvapil zejména pokles cen v kategorii alkoholické nápoje a tabák, který dosáhl -0,3 % m/m. Jádrová inflace a v meziročním vyjádření zmírnila z říjnových 2,4 % na přibližně 2,3 % v listopadu. Tomu by podle našeho odhadu po sezonním očištění odpovídal meziměsíční nárůst jádrových cen ve výši 0,13 %, který by tak byl nejnižší za posledních pět měsíců. Inflace do konce roku nejspíše setrvá poblíž 3 %, v příštím roce by se ale měla poměrně rychle vrátit do blízkosti dvouprocentního cíle. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/CPI_Nov24_CZ. Z centrálních bankéřů se k dalšímu nastavení měnové politiky vyjádřil člen bankovní rady Jan Kubíček. Podle něho si ČNB může dát v listopadu se snižováním úrokových sazeb pauzu. To je i v souladu s naším očekáváním. Znepokojuje ho především vývoj jádrové inflace.
Na zveřejněná data česká koruna nijak nereagovala. V průběhu dne se její kurz držel kolem úrovně 25,10 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím obchodním dnem tak zůstala víceméně beze změny. Polský zlotý ztratil 0,1 % a posunul se na úroveň 4,27 PLN/EUR. Jedinou měnou z regionu, která si na své konto připsala dnes zisky byl maďarský forint (0,2 % na 411,0 HUF/EUR).
Ve Spojených státech optimismus malých firem podle indexu NFIB dosáhl 101,7 bodu, nejvyšší úrovně od jara 2021. V ukazateli se pravděpodobně pozitivně odrazily výsledky amerických prezidentských voleb. Jedná se však o druhořadý údaj, a dopad na finanční trhy tak nebyl patrný. Euro v průběhu dne ztratilo 0,4 % a v odpoledních hodinách se obchodovalo za 1,052 USD/EUR.