Americko-čínská vyjednávání zmírnila obavy investorů
12.05.2025 16:05:47Zprávy ohledně posunu ve vyjednávání a následné snížení celních bariér mezi Čínou a USA na 90 dní přispěly k pozitivnímu naladění trhu na začátku týdne. Kombinovaná 145% celní sazba ze strany USA na Čínu byla snížena na 30 %, zatímco Čína snížila cla na americké zboží ze 125 % na pouhých 10 %. Krok ve vyjednávání dále pouze potvrzuje ochotu USA učinit ústupky v obchodní politice, a to zřejmě i s ohledem na zvyšující se riziko výrazně negativního dopadu na tamní ekonomiku. Investoři budou dále sledovat posuny ve vyjednávání, současné uklidnění situace mezi USA a Čínou otevírá prostor k obtížným rozhovorům vzhledem k pozici americké administrativy, která stále indikuje snahu redukovat závislost na Číně, alespoň v rovině kritických materiálů. 90denní odklad zřejmě dále přispěje k snahám o předzásobení, které představují dočasný pozitivní impuls pro průmysl. Nejistota ale nadále zůstává zvýšená, což může paralyzovat investiční rozhodování firem.
Podíl nezaměstnaných osob v Česku v dubnu stagnoval na březnových 4,3 %. Po očištění o sezónní efekty ale došlo k nárůstu o 0,1 pb na 4,3 %. K dalšímu mírnému ochlazení trhu práce letos pravděpodobně přispěje i mělká recese domácí ekonomiky vlivem obchodních bariér. Více jsme k našemu výhledu psali v Ekonomických výhledech zde: https://bit.ly/CEO_2Q25_CZ.
Risk-on náladu na trzích díky posunu v obchodních vyjednáváních reflektoval silný výkon akciových indexů na úkor dluhopisů, jejichž výnosy citelně vzrostly. Americký dolar těžil z menší skepse vůči americkým aktivům a oproti euru posílil o více jak 1,0 % k 1,11 USD/EUR. Na pozadí silnějšího dolaru středoevropské měny ztrácely. Nejcitelněji oslabil maďarský forint, v odpoledních hodinách ale ztráty z velké části umazal. Česká koruna a polský zlotý oslabily o zhruba 0,2-0,3 %. Ve vleku nárůstu dolarových a eurových tržních úrokových sazeb o zhruba 5-12 bb vzrostly i ty korunové, byť mírněji o 2-6 bb.