Důvěra spotřebitelů USA roste nad odhady

11.06.2021 16:49:12

Dle Michiganského indexu se důvěra spotřebitelů v USA v červnu zvýšila nad odhady analytiků, přičemž ke zlepšení došlo jak v hodnocení současných podmínek tak výhledu do budoucna. I po včera zveřejněném nárůstu inflace v USA na meziročních 5,0 % přetrvalo přesvědčení trhu o tom, že jde o krátkodobý jev, na který centrální banka nebude reagovat brzkým utažením měnové politiky. Právě zasedání amerického Fedu bude klíčovou událostí příštího týdne. Pokračování uvolněné měnové politiky je pozitivní pro akciové trhy, které dnes mírně rostou a je také spíše argumentem proti dolaru, nicméně ten proti euru dnes mírně posílil na 1,212 USD/EUR. Dluhopisové výnosy v USA dnes pouze nepatrně zkorigovaly předchozí pokles, zatímco ty německé opět mírně klesly.

Šéf polské centrální banky se dnes na tiskové konferenci opět vymezil proti brzkému zvyšování tamních úrokových sazeb. Dle jeho názoru je příliš brzy na normalizaci měnové politiky. S ohledem na inflaci v blízkosti 5 % y/y a rychlost ekonomického oživení peněžní trh očekává v nejbližších měsících zvyšování úrokových sazeb.

České koruně se dnes dařilo a posílila nakrátko dokonce pod úroveň 25,30 CZK/EUR, později však mírně oslabila na 25,33 CZK/EUR. Naopak polský zlotý a maďarský forint dnes ztrácely. Spekulace na budoucí zvyšování úrokových sazeb ČNB po včera zveřejněném zpomalení inflace klesly jen zanedbatelně. V horizontu půl roku trh počítá s alespoň dvojím zvýšením repo sazby ČNB.

Autor: Michal Brožka